Yüz felci

Soğuk hava yüz felcini arttırıyor

Soğuk ve sert havaların artışı ile beraber literatürde “fasiyel paralizi” adı  verilen yüz felcinin görülme ihtimali de artıyor. Vücudumuzun en hassas bölgelerinden biri olan yüzümüzde hatlarımızı kullanmamızı kısıtlayan ve fiziksel sorunlara sebebiyet veren yüz felci ile alakalı merak edilenleri, dikkat edilmesi gereken noktaları sizler için derledik.

Advertisement

Yüz felci nedir?

Yüzdeki mimik kaslarına, beyinden uyarı getiren sinir liflerinin bir takım nedenler ile hasar görmesi neticesinde yüzde hareket kaybının meydana gelmesi yüz felci olarak adlandırılır. Yüzdeki sinirlerin kasların arasına sıkışmasına ile beraber hatların değişmesine neden olan yüz felci hastalarının yüzde 90’ının iyileştiği bilinmektedir.

Yüz felcinin nedenleri nelerdir?

  • Baş dönmesinde görülen tümörler,
  • Kene ısırması ile bulaşan bakteriler,
  • Yüzün şiddetli hasar alması,
  • Doğumun ardından bebeklerde oluşan yüz hasarları,
  • Travma sonrası kafatasının hasar alması,
  • Aniden azalan hava sıcaklığı

Yüz felcinin belirtileri nelerdir?

Yüz felcinin yaşanılan farklı durumlara göre farklı belirtileri bulunur. Bunlardan ilki Bell paralizisi belirtileridir. Bell paralizisi belirtileri; ağızda sarkma, etkilenen tarafta değişmiş tat duyusu, konuşma bozukluğu, yeme ile içme bozukluğu, azalmış gözyaşı, çene eklemi çevresinde ağrı, şiddetli baş ağrısı, etkilenen tarafta bulunan kulakta gürültülere aşırı duyarlılık. Bahsi geçen belirtiler hangi taraf etkilendi ise o tarafta çıkar.

İnmeye bağlı yüz felci belirtileri ise daha farklı etkiler ortaya çıkaracaktır. Bunlardan bazıları; bilinç değişikliği, dengede duramama, görme bozuklukları, vücudun bir tarafından kuvvetsizlik,  aşırı baş dönmesi ile kafa karışıklığı olabilir.

Yüz Felci Hangi Sıklık ile Kimlerde Görülür?

Ortalama görülme yaşı 40 olan yüz felcinin görülme sıklığında mevsimsel fark olmadığı söyleniyor olsa da kış aylarında soğuk havaların etkisi ile birlikte görülme olasılığı artmaktadır. Gebeliğin özellikle son 3 ayı ile doğumun ardındaki ilk hafta, yüz felci riski 2 katına çıkmaktadır. Aynı zamanda şeker hastalarında yüz felci görülme olasılığı daha yoğundur.

Yüz felci tedavisi nasıl yapılır?

Çeşitli hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan yüz felcinin tedavi durumu, bağlı bulunan hastalığa göre değişkenlik göstermektedir. Bazı tedaviler için ilaç kullanılırken bazıları için ise fizik tedavi uygulanmaktadır. Göz rahatsızlığını tetikleyen yüz felci hastalıklarında göz damlası kullanılması mutlaktır.

Altta yatan nedene göre çeşitli şekilde uygulanan tedavi planları için alanında uzman bir Nroloji doktoöru ile iletişime geçmeniz halinde sağlığınıza yeniden kavuşabilirsiniz.

(BK)

 

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin