Sırbistan

Sırbistan’da yolcunun 40 bin Euro’suna el konuldu

İster uçakla olsun, ister otomobille, her yolcunun beraberinde taşıyabileceği para miktarı 10 bin Euro’yu geçmemeli. Geçerse bunun gümrüğe bildirilmesi gerekiyor. Ne yazık ki bazı yolcular bu kuralı hiçe sayarak üzerlerine para gizleyerek yolculuk yapıyor. Bu konuda yolculara göz açtırmayan Sırbistan Gümrüğü üzerinde fazla para taşıyanları yakalamaya devam ediyor. Bosna Hersek’ten gelen otobüste sınırda arama yapıldı. Gümrük memuru tarafından sorulduğunda yolcu, yanında bildirilmesi gereken hiçbir şey taşımadığını söyledi.

Advertisement

10 bin Euro iade edildi

Yolcu yanında para yok demesine rağmen üzerinden 50 bin Euro çıktı. İzin verilen 10 bin Euro yolcuya iade edildi, geri kalan paraya el konuldu. Kişi başına serbest taşınabilen para miktarı 10 bin Euro ve altında olması gerekiyor.

Gümrük yetkilileri  yolcuların, 10 bin Euro’dan fazla para taşımaları durumunda, her yolcunun (hem girişte hem de çıkışta) kullanabileceği, devlet sınırından fiziksel olarak aktarılabilen ödeme araçlarının transferi için Başvuru Formunu doldurmaları gerektiğini belirtiyor.

Güner Kızıl

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin