Sılayolu

Okurlarımızdan Sılayolu ile ilgili gelen sorulara cevap vermeye devam ediyoruz: Geçilen ülkelerde Türk vatandaşlarından vize isteniyor mu?

Özellikle ilk kez karayoluyla Türkiye’ye seyahat edecek okurlarımız “Geçeceğim ülkelerde için vize almam gerekiyor mu?” sorusunu yöneltiyor. Bu konuda emin olmadıkları için önceden tedbir almaya çalışanlara şunu hemen söyleyelim: Eğer Avrupa ülkesinde yaşıyorsanız, Türkiye’ye karayolundan seyahat ederken hiç bir ülke için vize almanız gerekmiyor. Yani i̇ster klasik güzergah dediğimiz Avusturya, Hırvatistan, Sırbistan, Bulgaristan / Makedonya, Yunanistan olsun, ister Çek Cumhuriyeti / Macaristan, herhangi bir ülke sizden sınır kapısında vize istemeyecektir. Bu konuda rahat olabilirsiniz.

Geçtiğimiz yıllarda sık sık Sılayolu sezonu öncesi “Şu ülke vize istiyor” şeklinde haberlere rastlandı. Bu bazen Sırbistan, bazen de başka bir ülke oldu. Bu tür haberlerin ana nedeni konunun yanlış anlaşılmasından kaynaklanıyor. Eğer siz bir Avrupa ülkesinde yaşıyorsanız, zaten vize diye bir durum söz konusu olamaz. Ancak Türkiye’den Avrupa’ya seyahat edecekler vize almak zorundalar. Eğer bir ülke “Türk vatandaşları vizesiz geçemez” diye bir açıklama yapıyorsa, burada Türkiye’den gelecek yolcuları kastediyor, Avrupa’da yaşayanları değil! Ne yazık ki bu tür bilgiler zaman zaman eksik bir şekilde aktarılıyor ve kulaktan kulağa geçerek sonuçta farklı bir boyuta çekiliyor.

Lütfen bu tür asılsız haberlere inanmayın. Eğer bir endişe duyuyorsanız bağlı bulunduğunuz türk konsolosluğunu arayıp bilgi de alabilirsiniz.

 
YASAL UYARI: Bu haberin yayın hakkı www.turizmavrupa.com sayfasına aittir. İzinsiz kullanılması / kopyalanması yasaktır © copyright www.turizmavrupa.com

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin