vinyet
Advertisement

Sılayolu uyarısı: Fiyatlar yüzde 70 zamlı

Avrupa’da Almanya hariç bütün otoyollar paralı. Sürücüler geçecekleri ülkelerde otoyolları kullandıklarında ücret ödemek zorunda. Bunu yapmak için vinyet satın alıyorsunuz. Bazı ülkelerde vinyet pulu satın alınıp aracın camına yapıştırılıyor, bazılarında ise elektronik vinyet alınıp aracın plakası sisteme işleniyor. İşini son ana bırakmak istemeyenler tavsiye edildiği gibi yola çıkmadan önce vinyetleri satın alıyorlar. Bu sayede yolda hiçbir aksama olmadan seyahat edebiliyorlar. Ancak dikkat etmeyen sürücüler farkında bile olmadan yüksek ücretler ödüyor.

Fiyatları kıyaslamıyorlar

Sürücülerin yaptığı en önemli hata, vinyet fiyatlarını kıyaslamamak. Geçecekleri ülkenin ismini ve vinyet kelimesi ile internette arama yapıldığında karşılarına çıkan ilk sayfaya girip buradan alışveriş yapıyorlar. Halbuki arama sonuçlarında en üstte çıkan sayfalar, her zaman yetkili satış noktaları olmuyor. Bunlar kendi kontenjanlarını yüksek fiyata satan özel şirketler olabiliyor. İyi satış yapabilmek için de para karşılığı ilan veriyorlar ve bu ilanlar bu nedenle genellikle arama sonuçlarında en üstte çıkıyor.

İlk sayfayı tercih etmeyin

Avusturya Otomobil Kulübü ÖAMTC bu nedenle sürücüleri dikkatli olmaları konusunda uyardı. Uyarı şu şekilde “İnternette karşınıza çıkan ilk sayfadan vinyet almak yerine önce satışı yapan kuruluşun resmi bir satış noktası olum olmadığını kontrol edin. Örneğin Avusturya’da  ÖAMTC’den satın alabilirsiniz. Diğer ülkelerde de sayfadaki bilgileri inceleyin. Özel şirketlerin sundukları fiyatlar yüzde 70’e varan zamlı olabiliyor. Bu nedenle fiyatları kıyslayın.”

(A)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin