Makedonya
Advertisement

Sılayolu ülkesi Makedonya: Bu hataları yapanlara para cezası

Yunanistan güzergahını kullanmak isteyen sıla yolu yolcularının geçeceği Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin büyük bir bölümü otoyol. Yunanistan’a gelmeden önceki son 50 kilometre yer yer gidiş dönüş şeklinde. Otoyollarda hız sınırının saatte 120 kilometre hız olduğu ülkede, otoyol dışındaki yollarda hız sınırı tabelalarını takip etmek ayrıca önem taşıyor. Düzenli olarak trafik kontrollerinin yapıldığı ülkede araç kullanırken, sürüş güvenliği için gerekli olan emniyet kemeri gibi önlemlere de her ülkede olduğu gibi dikkat etmek gerekiyor. Kuzey Makedonya’da ayrıca farların gündüz de açık tutulması zorunluluğu da mevcut.

Trafik cezaları ne kadar?

Kuzey Makedonya’da, aşırı hız veya kırmızı ışıkta geçmek gibi trafik suçlarının cezaları yüksek meblağları bulabilmek ile beraber, bu cezalara itiraz da mümkün değil. Ölüm ve yaralanmalı kazaya karışanların genellikle gözaltına alındığı ülkede, ölümlü kazalarda suçlu bulunan taraf hakkında hapis cezası öngörülüyor.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından bildirilen, Kuzey Makedonya’daki 2021 yılı için geçerli trafik ceza tutarları ise şöyle;

Alkollü araç kullanımı: 250 – 650 Euro

Yayaların karşıdan karşıya geçişlerine izin vermeyerek, yaya geçidinde durmamanın cezası: 300 Euro

Emniyet kemeri takmama: 40 Euro

Araç kullanırken cep telefonuyla konuşma: 45 Euro

Şerit ihlali: 300 Euro

Hız sınırı aşımı: 400 Euro

Hatalı park: 45 Euro

Otoban gişelerinde ücret ödememe: 300 Euro

(SA)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:
Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin