Sılayolu

Sılayolu sürücülerinin “Nakit para” korkusu

Neredeyse her gün Bulgaristan veya Sırbistan gibi Sılayolu ülkelerinden “Sınırda onbinlerce Euro nakit paraya el konuldu” haberleri okuyoruz. 10 bin Euro sınırına dikkat etmeyip yanında yüksek miktarda nakit götürdüğü için parasının büyük kısmına el konulan sürücülerin büyük kısmı kendi vatandaşlarımız. Avrupa’da yaşayan ve Türkiye’ye para götürürken yakalananlar sonradan pişman oluyorlar. Ancak iş işten geçmiş oluyor. Turizmavrupa olarak paylaştığımız bu tür haberler sonrası okurlarımızdan tepki dolu yorumlar alıyoruz. Bir çok okurumuz şunu soruyor: “Biz insan yakalanacağını bile bile neden yanında bu kadar nakit para götürür ve bunu gerektiği gibi gümrüğe bildirmez? Bu riske girmeye değer mi?”

Advertisement

Paranın kaynağını açıklayamayanlar

Haklı olarak gündeme getirilen bu soruya bugün bir yanıt aramak ve bazı ihtimaller üzerinde durmak istedik. Elbette kimse 30 bin, 60 bin, hatta 100 bin Euro’suna el konulmasını istemez. Üstelik el konulan bu paraların geri alınması da ya çok güç, ya da bazı ülkelerde neredeyse imkansız. Peki kişi neden bu riske giriyor. Akla gelen ilk tahmin, paranın yasal yollarla kazanılmamış olması olabilir. Eğer kişi paranın kaynağını açıklayamıyorsa, parayı üzerinde taşıyarak Türkiye’ye götürmeyi tercih etmiş olabilir.

Devlet yardımı alanlar

Bir başka ihtimal ise şu: Bazı kişiler işsiz ve yardıma muhtaç olduğunu iddia edip yaşadıkları ülkede sosyal yardım alıyorlar. Bunların bazıları yanı sıra kaçak işlerde çalışıp ek gelir elde ediyorlar. Hatta bunu aile boyu, akraba topluluğu olarak geniş bir kitle halinde yapanlar bile var. Bu kişiler hem ek gelir hem de devletten aldıkları paraları yıllarca toplayıp daha sonra bir bütün halinde memlekete aktarıyorlar. Bunu yapabilmek için de genellikle karayolunu tercih ediyorlar.

Paramı çalacaklar korkusu

Bir Turizmavrupa okurumuz konu hakkında önceki gün ilginç bir konuyu da gündeme getirdi. Okurumuz “Sorun bence parayı gümrüğe bildirmek değil. Atıyorum bende 100.000€ var ve gümrüğe bildirdim, gümrük çalışanı içeriden bir kişiye haber verse “bu arabada bu kadar para var diye” ne olacak? Bence insanlar korkuyor.” Okurumuz çok haklı. Bir çok kişi gümrük memurları hırsızlara haber uçurur ve sınırdan sonra benim aracımı durdurup paramı çalacaklar diye korkuyor. Bu nedenle gümrükte nakit parayı beyan etmiyorlar. Bilindiği gibi nakit para sınırdan geçmeden önce gümrüğe yazılı olarak beyan edilse hiçbir sorun yaşanmıyor.

Bilgisizlik

Biraz düşük de olsa son ihtimal “bilgisizlik”. Gerçi yıllardır her fırsatta “İzin verilen nakit para miktarı kişi başına 10 bin Euro’nun altında” diye haberler ve sosyal medyada paylaşımlar yapılıyor ancak yine de az da olsa bazı vatandaşlarımız bu uygulamadan haberdar olmayabilir.

 

(A)

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin