Sılayolu

Sılayolu sürücüleri bu teklife ne diyecek?

Türkiye ile Bulgaristan arasındaki sınır kapıları her yıl kilometrelerce araç kuyruklarının oluşmasıyla gündeme geliyor. Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye’ye karayolundan seyahat ettiği dönemlerde bu sorun daha da artıyor. Yetkililer, yıllardır buna çare arasa da kuyruk sorunu bir türlü sona ermiyor. Kuyruklardan sadece bizim vatandaşlarımız şikayetçi değil. Sık sık Türkiye’ye gelen Bulgar vatandaşları da dert yanıyor. Hatta en son bir Bulgar Belediye Başkanı “İki ülke arasına bir sınır kapısı daha açalım” teklifinde bulundu.

Advertisement

Yükü azaltır mı?

Ne peron sayılarının artırılması, ne ek çalışan görevlendirilmesi sorunu çözmediği için “O zaman yeni bir sınır kapısı açılsın. Bu bölgeye ekonomik açıdan fayda da sağlar” diyen Bolyarovo Belediye Başkanı Hristo Hristov, konuyu yetkililere aktardıklarını da belirtmiş. Bulgaristan’dan Türkiye’ye alışverişe gelenlere kolaylık olması için ortaya atılan bu teklif belki de kuyruk sorununu gerçekten de ortadan kaldırabilir ne dersiniz?

Tam bir çileye dönüşüyor

Yaz aylarında Avrupa’dan Türkiye’ye seyahatlerin de artmasıyla özellikle Kapıkule sınır kapısında kilometrelerce araç kuyrukları oluşuyor. Zaman zaman 6-8 saat bekleme süreleri oluşuyor. Bir çok aile, sıcak havada beklemenin eziyetiyle perişan oluyor. Bu manzara hem Türkiye’ye girişte, hem de Bulgaristan tarafına geçişte yaşanıyor.

Herkes birbirini suçluyor

Her iki ülke yetkilileri kuyruklara sebep olan unsurların kendilerinden kaynaklanmadığı görüşündeler. Bulgar tarafı hızlı çalıştıklarını, gerekli bütün tedbirleri aldıklarını iddia ediyor. Türk tarafı ise peron sayısını artırdıklarını ve çalışanlara takviye yaptıklarını, buna rağmen kuyruk oluştuğunu belirtiyor. Sınır geçişlerinin genellikle haftasonuna denk gelmesi yoğunluğu daha da artırıyor.

Alternatif kapılar var

Son yıllarda iki ülke arasındaki sorunun başlıca sebeplerinden biri gümrükteki bilgisayar sistemlerinin çökmesi olmuştu. Bir sınır kapısında aşırı yoğunluk olması durumunda sürücüler diğer alternatif sınır kapılarına da yönelebiliyorlar. Örneğin Kapıkule’ye alternatif olarak gösterilen Hamzabeyli önemli ölçüde bir düzelme sağladı. Yenilenen sınır kapısı iki ülke arasındaki yükü hafifletti. Bu nedenle sürücüler “Keşke bunun gibi en az bir sınır kapısı daha olsa” dileklerini sık sık gündeme getiriyorlar.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:
Advertisement

2 YORUMLAR

  1. Evet çok güzel önemi ve sunum, Tr.giriş ve çikışlarında kapi olarak yanlış hatırlamıyorsam 19 kapı var binek otomobilleri için, burda esas olan ilk önce hatası kendinize aramalıyız, yurtdışı eyaletlerine göre nasıl kısmı kısmı aralıklarla izinler organize ediliyorsa bizlerinde hafta sonu değilde önce ve sonrası yola çıkarsak bir sebze trafik sıkışıklığı giderilir diye düşünüyorum, artık eskisi gibi değil ülkemizde Avrupa ülkelerinde çok herşey var.? Binek arabası değil sanki yük arabası gibi doldurmaktan nedense vaz geçemiyoruz bazılarımız, yollar eskisi gibide değil otoyol oldu 8 saat uyuduğumuz halde her 200-300 km.de dinlenerek 24 saatte gene ülkemize gidebiliyoruz, (tabiki Bulgar kapılarının 4 kapı olarak az oldugundan) öngörülen öneri tabiki 4 kapının enaz 10 kapı olarak olması beklemeyide önlenmiş olmasıdır, bunu dış.iş.leri gümrük ve bulaştırma bkn.lığının birlikteliyi ile halledilmesi gerekir diye düşünüyorum…??? Saygılarımla

  2. Yıllardır bitmeyen çilenin sebebi eksik olan gümrük kapıları değil. O gümrükte oturan memurlar, dikkat ederseniz üzerine basa basa söylüyorum oturan yani çalışmayan işi yavaşlatanlardır. Bunları denetleyip sık sık yerine yenilerini getirin bakalım o zaman yığılma olacak mı? Canları isteyince üç dakikada bir, canları istemeyince yirmi dakikada bir araba geçiriyorlar. Her ikisinden işlem aynı zaman farklı.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin