Reklam

Ana Sayfa Sılayolu Önemli Bilgiler Sılayolu: Nakit parada bu detaya dikkat etmeyen mahkemelik oluyor

Sılayolu: Nakit parada bu detaya dikkat etmeyen mahkemelik oluyor

Sılayolu: Nakit parada bu detaya dikkat etmeyen mahkemelik oluyor

Avrupa’da yaşayan ve karayolundan Türkiye’ye seyahat edenler gümrük kontrolleri sırasında büyük mağduriyet yaşıyor. Yıllardır yapılan tüm uyarılara rağmen hala yanında yüksek miktarda nakit parayla yolculuk yapanlar var. “Ben bu kuralı bilmiyordum” demeniz sizi olacaklardan kurtarmayacaktır. Bilindiği gibi ülkelerin nakit parada uyguladığı 10 bin Euro kuralı var. Yani 1 yolcu üzerinde en fazla 10 bin Euro taşıyabilir. Üzerinizde bu miktarın üzerinde para varsa bunu gümrükten geçmeden önce yetkililere yazılı veya sözlü bildirmeniz gerekiyor.

18 yaşında olması gerekiyor

Bu kural 18 yaşını doldurmuş her yolcu için geçerli. Eğer araçta 18 yaşından büyük 2 yetişkin varsa, o zaman kişi başına en fazla 10 bin Euro olmak üzere toplamda 20 bin Euro ile seyahat edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir
“Ön beyan” uygulamasında süreye ve bilgilere dikkat

Nakit Parayı paylaştırın

Ancak vatandaşlarımızın dikkat etmediği bir olay var. Yolcu hakkı olan 10 bin Euro’yu üzerinde taşımalı. Eğer siz araçta 2 kişiyseniz ve yanınızda 20 bin Euro varsa, paranın tamamını bir yerde tutmayın. Miktarı mutlaka ikiye bölün ve her bir yetişkine paylaştırın.Bu kişiler de parayı üzerinde taşısın.

Mahkemeye çıkarılıyor

Bu kurala uymayan bazı vatandaşlarımız geçtiğimiz aylarda kontrole takıldılar ve haklarında yasal işlem başlatıldı. Sırbistan veya Bulgaristan gibi ülkelerde yanınızda 10 bin Euro’nun üzerinde bir miktarla yakalanırsanız ve bunu beyan etmediyseniz paranın tamamına el konulabiliyor. Ayrıca kişi mahkemeye çıkarılıyor, zaman kaybediyor ve en sonunda ceza ödemek zorunda kalıyor. İşin asıl kötü tarafı ise örneğin Bulgaristan’da ana paranızı geri bile alamayabiliyorsunuz.

İlginizi Çekebilir
Türkiye'deki sanal müzelere 6 milyon ziyaret

Bütün bu riskler göze alındığında en güvenlisi yanına fazla para almadan yolculuk yapmaktır.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

- REKLAM -

Çok Okunanlar

pandemi

Pandemi döneminde Almanya’da yazlık fiyatları arttı

Pandemi döneminde Almanya’da yazlık fiyatları arttı Genel olarak kiraların yüksekliğinden sıkça şikayet edilen Almanya’da, pandemi döneminde yazlık fiyatları da etkilendi. Pandemi nedeniyle otele gitmekten çekinen...

İlginizi Çekebilir

Alkollü araç kullanan yandı

Avrupa'daki trafik kuralları giderek sertleşiyor. Özellikle Avrupa Birliği ülkelerinde otomobili ile tatil yapmayı düşünenlerin, önemli trafik ihlallerinde ehliyetlerini kaybetme ihtimali çok yüksek. Yetkililer "tatil öncesi...