sılayolu
Advertisement

Sılayolu: Aynı ülkeden geçersem ceza öder miyim?

Türkiye’ye otomobille seyahat ederken geçilen ülkelerde trafik kurallarına titizlikle uymak gerekiyor. Özellikle hız sınırına uyulmaması durumunda yüksek para cezaları gelebiliyor. Hız sınırını aştığı için radara yakalanan ancak henüz ceza almayan sürücüler Turizmavrupa‘ya şu soruyu yöneltiyorlar: “Hızlı gittim ve radara yakalandım ancak henüz ceza almadım. Bu yıl aynı ülkeden geçeceğim. Parayı benden isterler mi?”

Sınır kapısında istenebilir

Avrupa’da ülkeler ceza takibi yapıyorlar ve diğer ülkelerle işbirliği ile paraları tahsil etmeye çalışıyorlar. Alman Otomobil Kulübü ADAC‘nin verdiği bilgiye göre
Alman makamları 70 Euro’yu aşan ceza miktarlarında yurtdışından gelen ceza işlemlerinin takibini yapıyor ve bu paraların tahsili için harekete geçiyor. Eğer ceza miktarı bu miktarın altındaysa işlem yapılmayabilir.

Hazırlıklı olun

Ancak ceza almamış olsanız bile bir dahaki sefer aynı ülkeden geçecekseniz sınır kapısında kötü bir sürprizle karşılaşabilirsiniz. Aracınızın paka bilgilerinden sizin cezalı durumda olduğunuz tespit edilebilir ve sizden geçen seneki ihlal bedeli istenebilir. Yani eğer trafik kuralı ihlalinde bulunduysanız böyle bir duruma hazırlıklı olun.
(A)
Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin