sıla yolu

Sıla yolu sürücüleri boğazı 6 dakikada geçecek

Açıldığında ‘dünyanın en büyük orta açıklığına sahip asma köprüsü’ unvanına sahip olacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün açılışına sayılı günler kaldı. Böylece sıla yolu sürücülerinin boğaz köprüsünde karşıdan karşıya geçiş süresi 6 dakikaya inecek.

Advertisement

 “Malkara-Çanakkale Otoyolu güzergahını 40 kilometre kısaltacak”

1915 Çanakkale Köprüsü’nün ulaşımda avantajlarını anlatan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, köprünün Çanakkale Boğazı’na adeta mühür vuracağını vurgulayarak, “18 Mart tarihinde açılışını yapacağımız 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu ile bölgeye yeni yatırım ve istihdam fırsatları sağlarken, akıllı ulaşım altyapısı ile sürüş güvenliğini azami seviyelere taşıyacağız. 318 metrelik çelik kuleleri Çanakkale Deniz Zaferi’nin kazanıldığı 18 Mart 1915’i işaret edecek köprümüz, açılışı ile birlikte dünyanın en yüksek kulelerine sahip asma köprüsü unvanına sahip olacak. Malkara-Çanakkale Otoyolu güzergahını 40 kilometre kısaltacak. ‘En’lerin projesi 1915 Çanakkale Köprüsü ise Lapseki-Gelibolu arasındaki feribot seferi ile saatler süren geçiş süresini sadece 6 dakikaya indirecek. Atalarımızın kanlarıyla sulanmış Çanakkale Boğazı’na adeta bir mühür vuracak” ifadelerini kullandı.

“1915 Çanakkale Köprüsü ecdada saygı, geleceğe armağandır”

1915 Çanakkale Köprüsü’nün barındırdığı anlamlardan da bahseden Karaismailoğlu, köprünün dünyanın en yüksek kulelerine sahip asma köprüsü olacağını belirterek, “1915 Çanakkale Köprüsü ecdada saygı, geleceğe armağandır. Biliyorsunuz köprünün 2023 metrelik orta açıklığı Cumhuriyet’imizin 100. yılını, 318 metrelik çelik kuleleri de Çanakkale Deniz Zaferi’nin kazanıldığı 18 Mart 1915’i sembolize ediyor. Kulelerin kırmızı beyaz rengi de al bayrağımızı. Deniz seviyesinden yüksekliği, Seyit Onbaşı’nın sırtında taşıdığı, savaşın kaderini değiştiren 16 metrelik top mermisinin figürü ile birlikte 334 metreye ulaşan kule yüksekliği ile köprümüz dünyanın en yüksek kulelerine sahip asma köprüsü olacak. Milli refahı artıran yatırımlarımızla ve projelerimizle her hanenin gelirine katkı sunduğu, bütünsel kalkınmanın tesisine imkan veren yaklaşımlarla çalışmalarımızı yürütüyoruz” diye konuştu.

(İHA)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin