Seferihisar Cittaslow Birliği’nden ödül kazandı

55
Cittaslow
Foto:Seferihisar Belediyesi @shisarbel

Tatil

Seferihisar Cittaslow Birliği’nden ödül kazandı

Cittaslow Uluslararası Genel Kurul toplantısı bu yıl 16-18 Ekim 2020 tarihlerinde, 1999 yılında Dünya’da ilk Citttaslow üyesi kent olan İtalya’nın Orvieto kentinde gerçekleşti. 2019 yılı sonu ortaya çıkan Koronavirüs salgını nedeniyle bir çok kentin katılımını online olarak gerçekleştirdiği toplantıya 30 ülkeden 265 kent katıldı.

Cittaslow Genel Kurulu’nda her yıl Cittaslow genel merkez tarafından sunulan “En iyi Örnek Uygulamalar” proje yarışması ödülleri sahiplerini buldu. Seferihisar Belediyesi’nin “Seyyar Market” projesi “En İyi Kentsel Yaşam Kalitesi” ödülünü kazandı. Seferihisar’ın dâhil olduğu proje ödülleri içerisinde 3 İtalya, 1 Hollanda, 1 Belçika ve 1 Polonya’dan yarışmaya katılan toplam 7 kent farklı kategorilerde ödüllerin sahibi oldu.

İşte En İyi Örnek Uygulamalar 2020 Ödülü alan kentler

İtalya Sant Angelo – Chioccila Orange Ödülü 2020

İtalya Cisternino – Tarımsal, Turistik, Esnaf ve Sanatkârlara Dair Politikalar Ödülü 2020

İtalya Tenzi – Misafirperverlik, Farkındalık ve Eğitim İçin Planlar Politikaları Ödülü 2020

Türkiye Seferihisar – Kentsel Yaşam Kalitesi Politikaları Ödülü 2020

İlginizi Çekebilir
İki ülkede daha müzeler açılıyor

Hollanda Valls – Enerji ve Çevre Politikaları Ödülü 2020

Polonya – Goldap – Altyapı Politikaları Ödülü 2020

Belçika Chaudfontaine – Sosyal Uyum Politikaları Ödülü 2020seferihisar

Seyyar Market projesi nedir?

Yerel üreticilerin emeklerini raflara taşıyan Seyyar Market projesi hem sağlıklı hem de ulaşılabilir ucuz gıdayı vatandaşlarla buluşturuyor. Gıdanın yanı sıra zehirli kimyasallardan uzak olan temizlik ürünleri, doğal ham maddeden, uzun ömürlü ve ekolojik alternatif market ürünlerinin de yer aldığı Seyyar Market ile Koronavirüs salgınında özellikle 65 yaş üstü vatandaşlar evlerinden çıkmadan temel ihtiyaç ve market alışverişlerini gerçekleştirebiliyor. Belirli günlerde belirli mahallelerde dolaşan Seyyar Market Seferihisar’ın her noktasına ulaşıyor.

Cittaslow Türkiye’de 18 yerleşim yeri var

29 Kasım 2009 tarihinde Cittaslow Birliği tarafından, Cittaslow ilan edilen Seferihisar dahil olmak üzere Türkiye’de 18 kent bu ünvana sahip: Seferihisar, Akyaka, Eğirdir, Gökçeada, Gerze, Göynük, Halfeti, Mudurnu, Perşembe, Şavşat, Taraklı, Uzundere, Vize, Yalvaç, Yenipazar, Köyceğiz, Ahlat ve Güdül.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin