Şanlıurfa
Advertisement

Şanlıurfa’da Şire Şenliği yapıldı

Şanlıurfa’da asırlardır süregelen bir gelenek olan ve her sonbaharda binbir zahmetle işlenen Şanlıurfa üzümleri, Urfalı kadınların hamaratlı ellerinde yöresel lezzetler olan pekmez, bastık, çekçek ve ceviz sucuğuna dönüşmeye başladı.

Kış gecelerinde koyu muhabbetlerin vazgeçilmez lezzetlerinden olan bastık, çekçek, ceviz sucuğunun ham maddesi olan Şanlıurfa üzümünden şirelerin yapılışı, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin Tülmen’de düzenlediği kültürel “Şire Etkinliği” ile kayıt altına alındı.

Sabahın erken saatlerinden ateşlerin yakıldığı kazanların kurulduğu Tülmen Mahallesi’nde önceden ezilen üzümü saatlerde kaynatan Urfalılar, hazırladıkları ürünleri Şanlıurfa güneşinde kurutmaya bıraktı. Büyükşehir Belediyesi Sıra Gecesi Topluluğu’nun Urfa türküleriyle kuruyan şireler stantlarda yerini aldı.

Geleneksel ürünlerin coğrafi işaretleri alınacak

Bu tür etkinlikler ile farkındalık oluşturmak açısında önemli bir çalışma yaptıklarını ifade eden Başkan Zeynel Abidin Beyazgül, eşi Betül Beyazgül ile birlikte katılıp şire yaptığı şenlikte, “Geleneksel ürünlerimizin coğrafi işaretle tescillenmesi hususunda neler yapabiliriz diye tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızla istişare halindeyiz. Hedefimiz yöresel ürünlerimizin marka değerini artırmaktır, Bu güzel programda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:
Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin