Şanlıurfa: Bu evler yazın serin, kışın sıcak oluyor

3544
harran

Tatil

Tarihi Harran ilçesindeki 250 yıllık konik kubbeli evleri her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor.

Şanlıurfa’nın Harran ilçesinde bulunan Konik kubbeli evleri ve tarihi yerleri görmeye gelen yerli ve yabancı ziyaretçiler bu evlere hayran kalıyor. Ziyaretçilerini kültür yolculuğuna çıkaran bu evler her yıl yüzlerce turist ağırlıyor. Dünyanın en eski yerleşim yerleri arasında gösterilen, Asur ve Emeviler’e bir dönem başkentlik yapan, ilk İslam Üniversitesi’nin kalıntılarının bulunduğu Harran ilçesini ziyaret edenler, bu yerlerde geçmişe yolculuk yapma imkânı buluyor. Dünyada eşi benzeri olmayan bu konik kubbeli evleri görmek için özellikle hafta sonları turistler bu ilçeye akın ediyor.

Yanyana dizilmiş bir kaç huniyi andıran ve yazları serin, kışları sıcak tutan Harran Evleri‘nin eski dönemlerde özel bir toprağın gülyağıyla ezilip karıştırılmasından yapıldığı söyleniyor.

İlginizi Çekebilir
Plajlarımızı neden kirletiyoruz?

SİT alanı ilan edildiği için yeni evlerin yapılmadığı Harran’da eski evlerden biri yöreye gelen ziyaretçiler için örnek olarak düzenlenmiş ve gezilebiliyor. Örnek eve girerken Harran Evleri‘ni anlatan bir levha gözünüze çarpıyor. Levhada Harran Evleri‘ni, “Harran’ın konik kubbeli evleri ören yerinden toplanan tuğlalarla 150-200 yıl önce inşa edilmiştir. Kare, ya da kareye yakın prizmatik bir temel üzerine indirme tekniğinde tuğlalardan yapılmıştır. En çok 5 metre yüksekliğindeki kubbeler 30-40 tuğla dizisiyle örülmüştür. Her kubbe kemerlerle diğer bir kubbeye bağlanarak içeride geniş mekânlar oluşturulmuştur. Harran Evleri bölge iklimine uygun olup, yazın serin, kışın sıcaktır” şeklinde anlatır.

harran
Foto: www.harran.bel.tr
harran
Foto: www.harran.bel.tr
harran
Foto: www.harran.bel.tr
harran
Foto: www.harran.bel.tr
harran
Foto: www.harran.bel.tr

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin