gargara
Advertisement

Şaka değil gerçek: Gargara yapan ehliyetini kaptırabilir

Türkiye’ye otomobille seyahate hazırlananları yakından ilgilendiren bir konuda uyarıda bulunmak istiyoruz. Hafta sonunda bir çok sosyal medya sayfasında bir gurbetçinin Bulgaristan’da trafik polisi tarafından durdurulduğu ve alkol testinin pozitif çıktığı bilgisi yer aldı. Sürücü, testten kısa süre önce alkollü ağız suyu ile gargara yaptığını belirtti. Peki bu mümkün mü? Olaya açıklık getirmek için sizin için bir araştırma yaptık. Elde ettiğimiz sonuca göre alkollü ağız suyu ile gargara yapılması kısa süre sonra yapılan alkol testini etkileyebiliyor. Yapılan testlerde alkol oranının daha yüksek çıktığı görüldü. Yani eğer siz de sık sık gargara yapıyorsanız, alkol testiniz sonrası kötü bir sürprizle karşılaşabilirsiniz.

Mahkeme sürücüyü haklı buldu

Ancak şunu unutmamak gerekiyor ki, eğer yapılmak istenen testten kısa süre önce herhangi bir şey yemiş veya içmişseniz, polisin en az 10-15 dakika beklemesi gerekiyor. Bu kurala uymak zorundalar. Eğer uymazlarsa sonuca itiraz edebiliyorsunuz. Hatta bu konuda mahkemelik olan test vakaları bile var. Almanya’da bir sürücünün kısa süre önce bir bardak su içtikten sonra yapılan testi pozitif çıktı. Sürücü polisin bekleme süresini dikkate almadığını belirterek olaya itiraz etti. Davayı inceleyen mahkeme ise sürücüyü haklı buldu.

2.test ortaya çıkardı

Bir başka olayda ise yine yüksek oranda alkol tespit edilen bir sürücü hakkında işlem yapılmak istendi. Sürücü duruma itiraz edip “Ben içki içmedim” dese de kimseye derdini anlatamadı. Ancak karakola gidildiğinde test yeniden yapıldı. Bu defa çıkan sonuçta ise alkol oranı 0 çıktı ve sürücünün haklı olduğu anlaşıldı. Polis işlemleri durdurup adamı eve gönderdi.

Ne yapmak gerekiyor?

İster yaşadığınız ülkede, isterse de Türkiye’ye karayolundan seyahat ederken geçtiğiniz yabancı bir ülkede başınıza benzer bir durum gelirse ne yapabilirsiniz? Eğer test sonucu pozitif çıkarsa polisten en az 20 dakika beklemesini ve testi yenilemesini isteyin. Eğer gerçekten içki içmediyseniz testin sonucu bu defa temiz çıkacaktır. Bu ikinci deneme yapılmadan ne para cezası ödenmesi ne de ehliyetin teslim edilmesi tavsiye ediliyor.

(A)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin