Rize-Artvin
Advertisement

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından temeli 2017 yılının Nisan ayında atılan Rize-Artvin Havalimanı’nın yüzde 52’si tamamlandı. Normal bitiş süresi 2022 yılı olarak planlanan havaalanının 29 Ekim 2020 tarihine yetiştirebilmek için hummalı bir şekilde çalışmalar devam ediyor.   

Rize-Artvin Havalimanı 766 hektar olacak

766 hektarlık alanda projelendirilen ve askeri uçaklara da hizmet verecek olan Rize- Artvin Havalimanı yapımı tamamlandığında en geniş gövdeli uçakların da inebileceği bir piste sahip olacak. 

24 saat çalışma devam ediyor

Rize-Artvin Havalimanı inşaatının planlananın da ötesinde bir hızla devam ettiğini belirten Rize Valisi Kemal Çeber, “Burada 85 milyon 500 bin ton dolgu yapacağız. Bu işi yapmak için bugün itibariyle 300 civarında iş makinemiz 24 saat çalışıyor.” dedi.   

Rize-Artvin Plan bozulmazsa 2020’de açılacak

Havalimanının üst yapı ihalesinin bitirildiğini, sözleşme aşamasına geçildiğini kaydeden Vali Çeber, “İnşaat bittikten sonra da 400-500 civarında kişinin burada çalışması planlanıyor. İşimiz 2017 yılının şubat ayında başladı. Normalde buranın bitiş süresi 2022 yılının Ocak ayıydı. Planladığımız gibi giderse inşallah 29 Ekim 2020’de burayı bitirip, vatandaşımızın hizmetine sunacağız.”dedi. 

Bölgenin ikinci havaalanı olacak

Rize-Artvin Havalimanı sadece Rize ve Artvin illerine hizmet etmeyecek. Tüm ülke için çok önemli bir yatırım. Doğu Karadeniz’de sadece Trabzon Havalimanı var. Trabzon’da hava şartları, ses, teknik arızalar nedeniyle uçuş yapılamayacağı zaman alternatifimiz yoktu. Rize-Artvin Havalimanı ile artık Doğu Karadeniz denizimizin ikinci havalimanıyla kesintisiz bir ulaşım sağlamış olacağız”

(HS)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin