Parklarda ve mesire yerlerinde koronavirüsten nasıl korunulur?

83
Mesire

Tatil

Parklarda ve mesire yerlerinde koronavirüsten nasıl korunulur?

Sağlık Bakanlığı, Kontrollü Sosyal Hayat döneminde park, bahçe ve mesire alanlarına giderken yeni Koronavirüs hastalığından korunmak için nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.

Pikniğe, oyun ve spor parklarına, mesire yerlerine giderken bu kurallara dikkat

Bakanlığın Twitter resmi hesabından yapılan duyuruda; pikniğe, oyun ve spor parklarına, mesire yerlerine giderken neler yapılması gerektiği aktarılıyor:

– Yüksek ateş, öksürük, nefes darlığı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, burun akıntısı, kas ve eklem ağrısı, halsizlik, koku ve tat alma kaybı ve ishal belirtilerinden birini taşıyorsanız park, bahçe ve mesire alanlarına gitmeyin. Covid-19 yönünden değerlendirilmek üzere sağlık kuruluşuna başvurun.

– Giderken maske takın, yeme içme faaliyeti dışında maskenizi çıkarmayın. Maskenin doğru kullanımı konusundaki kurallara uyun.

– Park, bahçe ve mesire alanlarında, bu alanların giriş çıkışında personel ve diğer kişilerle en az 1,5 metrelik sosyal mesafeyi koruyun. Alan girişlerinde durmanız gereken yeri belirten zemin işaretlerine uyun.

İlginizi Çekebilir
Amatör Denizci Atlantik Okyanusuna yelken açtı

– Salıncak, kaydırak spor aletleri, bisiklet, golf arabası, sandal gibi eşyaları kullandıktan sonra ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın. Bu imkan bulunmuyorsa alkol içerikli el antiseptiği ile ellerinizi temizleyin.

– Yakın temas gerektiren aktiviteleri ailenizden olmayan kişilerle yapmayın.

– Piknik alanlarındaki masaların arasında en az 3 metre olmalıdır. Mevcut masaların yerini değiştirmeyin. Masayı kendiniz götürmüşseniz 3 metrelik mesafe kuralına uygun şekilde yerleştirin. Kendinize ait sofra bezi ya da masa örtüsü kullanın.

– Yanınızda alkol içerikli el antiseptiği bulundurun. Ellerinizi su ve sabunla en az 20 saniye boyunca yıkayamadığınız durumlarda bu antiseptiği kullanın.

– Ödemelerinizi kredi kartı veya banka kartıyla yapın.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin