pandemi

Pandemi ile birlikte egzamalar neden arttı?

Pandemi ile mücadele için kolonya ve dezenfektan kullanımının artması, ciltte kuruluk yaptığından egzamadaki artış yüzde 50 oranında artış gösterdi.

Advertisement

2 yıldır hayatımızda var olan Covid-19 deri sağlığımızı hayli olumsuz etkiledi. Elleri temiz tutmak amacı ile sürekli olarak dezenfektan ve kolonya kullanımı sonrası ciltte meydana gelen kuruluğa bağlı yoğun kaşıntı, pullanma ve kepeklenme ile egzama günlük yaşantımızı olumsuz etkilemeye başladı. Önceden ev hanımlarında rastlanan egzama hastalığı günümüzde 10 kişinin yarısından fazlasında görülüyor.

Egzama nedir?

Latince kökenli bir kelime olan egzama, derinin herhangi bölgesindeki alanlarda görülüp, çok çeşitli nedenler ile oluşabilir. Gündelik hayattaki kimyasallar ile birlikte artış göstermektedir. İrritan kontakt dermatit ile indiret temas olarak iki çeşide ayrılır. İrritan kontakt dermatit, kimyasalların temas ettiği bölgelerde oluşurken indirekt temas ise temas bölgesinden uzaktan oluşup, bağışıklık sistemine göre oluşan egzamadır.

Egzama belirtileri nedir?

  • Üzerinde kabarcık bulunan şişlikler
  • Derinin çeşitli bölgelerinde ödem ile kızarıklık
  • Deride kabuklanma ve kuruma ile sertleşme, çatlama ve renk değişikliği
  • Şiddetli bir şekilde kaşıntı

Covid 19 devam ederken egzama ile nasıl başa çıkabilirim?

Koronavirüs sürecinde egzamaya yakalanmamak ya da kolaylık ile atlatabilmek için uzmanların ortak görüşlerini dikkate almak yararınıza olacaktır. Öncelikle salgına bağlı olarak egzamaya yakalanma sebeplerine değinelim. Sıvı ve kokulu sabunlar ile sık bir şekilde elleri yıkama, ıslak mendil ve dezenfektan ile kolonyayı sürekli olarak kullanma, bedeninizi korumak adına önlem almadan temizlik ürünlerine hemen her gün temas etmek sayılabilir.

Egzamadan korunmak için öncelikle sıvı yerine katı sabunları tercih etmeli ve bunu kişiye özel kullanmalısınız. Tercih ettiğiniz katı sabunun nemlendirici özelliğinin olmasına dikkat ediniz. Pandemi stresine bağlı olarak sürekli kullandığınız ve cildin bariyerlerini eriten dezenfektan ve kolonyayı azaltmalısınız.

Salgın ile birlikte maske kullanımında artış görülmüş olup, egzamayı en çok etkileyen sıcaklık ve nem değişiklikleri maske tercihlerinde özene gidilmesi gerektiğini göstermiştir. Maskelerin çok gevşek ya da çok sıkı kullanılması sürtünmeye neden olacaktır. Bu da hem akne hem de egzama tedavisinni zorlaştıracaktır. Bu neden ile egzama hastalığınızı sonlandırılması için maske kullanımı konusunda özenli davranmanız gerekir. Bahsi geçen belirtileri derinizde görmeniz halinde alanında uzman bir hekimden randevu talep etmeyi ihmal etmeyiniz. Sağlıklı günler dileriz.

(BK)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin