şezlong
Advertisement

Otelde şezlong kapma yarışında kim haklı?

Otelde kalanlar en çok havuz kenarında şezlong kapma konusunda tartışma yaşıyorlar. Bugüne kadar hemen hemen herkes böyle bir tartışmaya denk gelmiştir. Havuz kenarında en iyi yerdeki şezlongları kapmak isteyen bazı otel müşterileri, sabahın erken saatlerinde kalkıp, kahvaltı öncesi şezlongların üzerine havlu bırakıyorlar. Böylelikle “Bu yer benim” demek istiyorlar. Kişi daha sonra gönül rahatlığı ile kahvaltıya gidiyor. Hatta odasına çıkıp devam uyuyanlar da oluyor. Havlu sahibi saatler sonra tekrar gelerek kendi şahsı malı olarak gördüğü şezlongu kullanıyor. Ancak bu durum artık o kadar vahim bir hale geldi ki, bazı otellerde güneş doğmasıyla birlikte adeta bir yer kapma savaşı yaşanıyor.

Bu işi en çok Almanlar yapıyor

Bir çok kişi kendisini kurnaz zanneden ve yer kapan kişilere tepki gösteriyor. Bırakılan havluyu kaldırıp kendileri şezlongu kullanıyorlar. Havluyu bırakan geldiğinde ise tartışma çıkıyor. Ülkelere bakıldığında şezlong kapma işini en iyi Almanların yaptığı görülüyor. Yapılan araştırmalarda Almanlar daima birinci çıkıyor. Uzmanlar “Almanlar erken kalkan bir millet olduğu için erkenden havuz başına giderek en iyi yerleri kapatıyorlar” diyorlar.

Oteller önlem alıyor

Bazı oteller müşteriler arasında tartışma yaşanmaması için olaya müdahale ediyor. Örneğin sabahın erken saatlerinde bırakılan bütün havlular veya eşyalar toplanıyor. Şezlongun üzerine eşyaları nereden alabileceklerini gösteren bir de not bırakılıyor. Yine bazı oteller havluların sadece belirli bir süre bırakılmasına izin veriyor. Örneğin havlu sahibi 1 saat içinde geri gelmezse hakkını kaybediyor.

Görevliye haber verin

Yasal olarak bakıldığında kimsenin havlu bırakarak şezlongu kendi eşyası gibi göstermesine hakkı yok. Yani havlu bırakmak demek, “Burası benim” anlamına gelmiyor. Ancak tartışmalardan da uzak durmak gerekir. Eğer benzer bir durum sizi de rahatsız ediyorsa, bu işi tartışarak veya kavga ederek çözmemek gerekir. En mantıklısı oteldeki görevlilere haber vermek ve sorunu onların çözmesini sağlamak. Eğer havuz başındaki görevliler size yardım edemiyor veya etmek istemiyorsa, o zaman müdüriyete gidin ve sorunun çözülmesini talep edin. Böyle durumlarda genelde müşteriye yardım ediliyor ve ek şezlong sunuluyor.

(A)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin