narlı
Advertisement

Nar ekşisini taklit eden narlı soslar yasaklanıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, nar ekşisi üretimindeki usulsüzlüklerin önüne kesmek için harekete geçti. Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı hazırlayan bakanlık, nar ekşisi izlenimi veren nar aromalı sos, nar sosu, narlı sos, nar ekşili sos gibi ürünlerin üretilmesini engellemeyi amaçlıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın girişimi sonucu onaylanması beklenen taslağa göre; nar ekşisine, nar, nar suyu, nar suyu konsantresi dışında gıda bileşeni eklenemeyecek. Nar ekşisi olmadığı halde nar ekşisi izlenimi veren ürünler de nar aromalı sos, nar sosu, narlı sos, nar ekşili sos benzeri isimlerle üretilemeyecek.

Alkollü içkilerde de bütil alkolün kullanılması engellenecek

Taslakta ayrıca alkollü içkilerde kullanılan aroma vericilere de düzenleme getirliyor. Uluslararası kabul görmüş kokteyl, alkollü içki ve bunların aromaları ile denatüran madde olsa bile tersiyer bütil alkol, alkollü içkilere aroma verici madde ya da bileşen olarak eklenemeyecek ve ürün isimlendirilmesinde kullanılamayacak. Bir alkollü içkinin ana aroma maddesi veya o alkollü içkiye özgü görseller başka bir içkiyi işaret edecek şekilde yer alamayacak. Düzenlemeyle sanayi tipi üretimde kullanılması gereken bütil alkolün, gıda sanayisinde kullanılmasının önlenmesi amaçlanıyor.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:
Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin