Menengiç
Advertisement

Menengiç Kahvesi, Avrupa Birliği’nde de tescillenecek

UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’nda yer alan Gaziantep mutfağının meşhur lezzetlerinden Menengiç Kahvesi, Türkiye’de coğrafi işaret tescili aldıktan sonra gözünü Avrupa’ya dikti.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, özellikle kış aylarında tüketilen yöresel Menengiç Kahvesinin Avrupa Birliği’nde de tescillenmesi için başvuruda bulundu. Bu özel kahve Avrupa Komisyonu’ndaki inceleme, ilan ve tescillenme süreçlerinin ardından Avrupa’da da kabul edilecek.

Gaziantep, 40 coğrafi işaret ve 1 geleneksel ürün ile Türkiye’de en fazla tescilli ürüne sahip şehir olma özelliğini taşıyor. Menengiç kahvesinin yanı sıra Gaziantep Mutfağı’na ait Antep Lahmacunu ve Antep Fıstığı’nın da Avrupa Birliği’nde tescili için çalışmalar sürdürülüyor. Dillere destan Antep Baklavası 2013 yılında Avrupa Birliği tarafından tescillenmişti.

Menengiç Kahvesi nasıl yapılır?

Yabani fıstık ağacının meyvesi olan menengiçler toplanıp, yıkandıktan sonra kurutuluyor. Daha sonra kavrulup çekilen Menengiç Kahvesi, süt ile hazırlanarak sıcak tüketilir. Kafein içermeyen, yağ asidi bakımından zengin olan kahve, aktarılanlara göre Bağdat Seferi sırasında Gaziantep’e uğrayan Osmanlı Padişahı 4’üncü Murat’a ikram edilmiş.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

 

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin