Maskenizi sigara için çıkarmayın

58
maske

Tatil

Maskenizi sigara için çıkarmayın

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadelede maske kullanımını engelleyen bahanelerden olan sigara içme Türkiye genelinde açık alanlarda yasaklandı. Alınan tedbiri sosyal medyadan vatandaşlara hatırlatan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, maskenin sigara için çıkarılmamasını istedi.

Sokakta sigara içme yasağını hatırlatan Bakan Koca paylaşımında, “Salgınla mücadele tedbirleri kapsamında, kalabalık cadde ve sokaklarda sigara içilmesi yasaklandı. Yasağa uyulacağına inanıyoruz. Sigaraa, sayısız hastalığa yol açıyor. Dışarıda içilmesi, virüsün bulaşmasını kolaylaştırdığı için ayrıca sakıncalı. Maskenizi sigara için çıkarmayın.” dedi.

Covid-19, sigara kullananları 3 kat daha fazla etkiliyor

Öte yandan Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırma sigara içmenin Koronavirüs riskini 3 kat arttırdığını ortaya koydu. California Üniversitesi’nde gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda; sigara içmek ‘interferon’ adı verilen önemli bağışıklık sistemi moleküllerinin düzgün çalışmasını engelliyor. İstilacı patojene saldırması için enfekte olmuş hücrelere protein yapmalarını söyleyen, enfekte olmamış hücreleri ise virüse hazırlanmaları için uyaran interferonun düzgün çalışmaması, Covid-19 virüsünün bulaştığı insan hücrelerinin sayısında 3 kat artış yaşanıyor.

İlginizi Çekebilir
Antik çağlara açılan sınır kapısı: Tarsus Roma Yolu

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin