Lamba

Lamba sarıyken gaza basmak cezadan kurtarır mı?

Trafikte kırmızı ışıkta geçmek bir çok ülkede pahallıya patlıyor. Sonuçta bir çok ağır kaza kırmızı ışık ihlali sonucu meydana geliyor. Bu nedenle sürücülerin gözünün yaşına bakılmadan cezalar uygulanıyor. Berlin’de aynı şekilde ceza alan bir sürücü buna itiraz etti ve “Ben geçerken trafik lambası sarıydı” diye savunma yaptı. Ancak mahkeme heyeti, sürücünün henüz durma çizgisine gelmeden sarıyı fark ettiğini ve son anda gaza basarak geçtiğine vurgu yaptı. Görgü şahidi olarak da 2 polis memurunu gösterdi.

Advertisement

Bilerek geçtiniz

Mahkeme, sürücünün sarı ışığı görüp yavaşlamak yerine bilerek hızlandığını ve kırmızıda geçmeyi göze aldığı sonucuna vardı. Bundan dolayı da 200 Euro para cezası ödemesine hükmetti. Yetkililer, bu durumlarda sarı ışık fark edildiği an aracı yavaşlatmak ve durmak gerektiğine dikkat çektiler. Yani “Belki sarıda geçmeyi başarabilirim” yaklaşımı gereksiz yere bir riske neden oluyor ve sürücüyü haksız duruma düşürüyor. Hakim “Sürücü trafik lambasını önceden rahatlıkla görebiliyor ve ışığı görmemiştim bahanesine sarılamaz” dedi.

Polis şahitlik yaparsa işiniz zor

Trafikte özellikle kırmızı ışık ihlallerinde olay yerindeki polislerin şahitliğine başvuruluyor. Radar cihazı olmayan noktalarda eğer polis memuru “Ben gördüm, sürücü kırmızı ışıkta geçti” şeklinde ifade verdiği anda sürücünün haklı olduğunu ispatlanması son derece güç.

Riske girmeyin

Uzmanlar, trafikte kırmızı ışık ihlali olmaması için en garantili davranışın sarıyı görür görmez yavaşlamak olduğu görüşündeler.

(A)

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin