Pazarkule

Kuyruklar sona erecek mi?

Pazarkule Sınır Kapısı’nın modernizasyonu ile ilgili bölgede bulunan, İl Özel İdare’ye ait 14 bin metrekarelik arsa 25 yıllığına Ticaret Bakanlığı’na devredilmiş ve projenin ihalesi 3 Kasım’ da yapılmıştı. Çalışmaların devam ettiğini söyleyen Edirne Valisi Ekrem Canalp, peron sayısının arttırılmasıyla birlikte uzun kuyruk sorununun da ortadan kalkacağını müjdeledi. EdirneHaber’de yer alan habere göre

Edirne’de 4 kara sınır kapısı olduğunu belirten Canalp, Enez Deniz Gümrük Kapısı ile birlikte bu sayının 5’e ulaşacağını ifade etti. Bu 4 sınır kapısından 3’ünde yenileme çalışmaları yapıldığını belirten Canalp, Hamzabeyli, İpsala ve Kapıkule’nin yeni hali ile hizmete girdiğini hatırlattı. Komşu ülkelerin de kendi kapılarını yenilemeye başladığını aktaran Canalp, Pazarkule Sınır Kapısı ile ilgili de çalışmaların devam ettiğini müjdeledi.

Pazarkule Sınır Kapısı’nda yapılacak modernizasyon çalışması sonrası Kapıkule’de yaşanan gurbetçi yoğunluğu döneminde alışverişe gelen Bulgar ve Yunan vatandaşların endişesinin ortadan kalkması ve bu durumun Edirne esnasına da katkı sağlaması bekleniyor.

“Edirne 2 damardan daha beslenme imkânına kavuşacak”

Yunanistan’ın İpsala Sınır Kapısı’nın karşısında bulunan gümrük kapısını yenilediğini ifade eden Canalp; “Pazarkule Edirne açısından, ticari ve ekonomik açıdan çok kritik bir noktadır. Orada tek giriş ve çıkış yapmak zorunda kalıyorduk çünkü tek peron vardı. Kuyruk oluşuyordu ve insanlar da bu kuyruğa bakarak gelmiyordu. Şuanda Pazarkule Sınır Kapısı yenileme çalışmaları ihalesi yapıldı. Çalışma tamamlandığında Pazarkule’de 1 olan peron sayısı 3’e çıkacak. Kapasite artışı olacak. Yüzde 200’lük bir kapasite artışı ile beraber giriş çıkış sayısı da artacaktır.  Bulgarlardan Edirne ekonomisi çok faydalanıyor. Kapıkule’nin kapasitesi büyük olduğu için çok insan gelebiliyor. Ama aynı şey kapasite artışıyla beraber Pazarkule Sınır Kapısı için de olacak. Edirne’nin ekonomisine, ticaretine, esnafına ilave 2 damardan daha kan akmaya başlayacak. Edirne 2 damardan daha beslenme imkânına kavuşacak. Bu da muazzam bir katkı olacak” şeklinde açıklamada bulundu.

“Tır kuyrukları tarih olacak”    

İpsala Sınır Kapısı’nda tır kuyrukları sorununun çözülmesi için tır parkı yapımına devam edildiğini belirten Vali Canalp, çalışma bittiği zaman yine tır kuyruklarının tarih olacağını aktardı.

Hamzabeyli Sınır Kapısı’ndaki tır parkının kapasitesini büyüttüklerini vurgulayan Canalp; “Burada kapasiteyi büyütmüş olmamıza rağmen şu anda ihtiyaç devam ediyor. Türkiye’nin ihracatı her gün, her hafta, her ay artıyor. Artan kapasiteyi karşılayacak yeni alanlara ihtiyacımız var. Bu anlamda ilave yeni bir alan ekleyerek Hamzabeyli’de de tır kuyruklarını sonlandıracağız” ifadelerine yer verdi.

Haberin tamamını buradan okuyabilirsiniz: http://www.edirnehaber.org/haber/47138/pazarkule-gumruk-kapisi-kapikulenin-yukunu-hafifletecek.html

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

1 YORUM

  1. TIR kuyrukları çok büyük bir sorundu Türkiye’den ısmarladığımız ürünler bazan 4 gün boyunca sınır kapısında sıra bekliyor, dolayısıyla zamanında bize ulaşmıyor. Umarım
    bu uzun bekleme süreleri bir an önce son bulur Türkiye’nin ihracatına da çok büyük katkısı olacaktır zira uzun beklemelerden ve gecikmelerden dolayı müşteri kaybı yaşanıyor.
    https://mashop.nl

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin