Kuraklık zeytin hasadını fena vurdu

Kuraklık zeytin hasadını fena vurdu

İzmir’in Foça İlçesi’nde zeytin hasadı ve sıkımı başladı. Erken hasadın sonuna gelindiğini ve normal hasat döneminin başladığını belirten üreticiler, kalitenin yüksek ancak kuraklık nedeniyle ürün miktarının düşük olduğundan yakındı.

Foça İlçesi’nin kırsal Gerenköy mahallesi sapağında kurulu (Tariş) S.S. 880 Nolu Foça Bağarası Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi zeytin sıkım tesisinde zeytin hasadının başlamasıyla birlikte yoğunluk yaşanmaya başladı.

Bu yılki zeytinyağlarında asit oranı 0,5 – 1,5 arasında

Traktör römorklarında açık olarak yada çuvallanarak tesise getirilen zeytinler önce toplama havuzuna alınıyor. Buradan konveyörlerle aktarılan zeytinler yaparaklarından arındırılıp yıkanıyor. Sıkma makinalarında hamur haline getirildikten sonra süzülüyor ve musluklardan zeytinyağı akmaya başlıyor. Son yıllarda pek çok sıkım tesisinde olduğu gibi burada da, zeytinyağının kalitesinin daha yüksek olması için soğuk sıkım usülü tercih ediliyor. Elde edilen zeytinyağının laboratuar ortamında testleri yapılarak asit miktarı yüzde olarak belirleniyor. 100 gr zeytinyağında bulunan “oleik asit” miktarının yüzde olarak ifadesi anlamına gelen dizem birimi üzerinden Asit oranı yüzde 0,8’e kadar olan zeytinyağları “sızma”, yüzde 2’den az olan zeytinyağları “natürel birinci” olarak adlandırılıyor. Bu yıl Foça bölgesinde çıkan zeytinyağlarında asit oranı 0,5 ila 1,5 dizem arasında değişiyor.

İlginizi Çekebilir
İsveçli şirket IKEA Türkiye'de üretim yapacak
İlginizi Çekebilir
Marketlerde fahiş fiyat denetimi yapılıyor

Üretici tarafından getirilen zeytinlerin sıkımı yapıldıktan sonra asit oranlarını belirlediklerini belirten Tesis Müdürü Ziraat Yüksek Mühendisi Hatip Altekin zeytinyağının kalitesini asit oranının düşüklüğünün belirlediğini söyledi. Hatip Altekin, “Asidite işlemini tamamladığımızda zeytinyağı açık pembe bir renk alır. Derecesini belirleriz. Ayrıca ileride olabilecek olumsuz bir durumu karşılamak için her çiftçimizin ürününden ayrı ayrı numune alır ve bunları en az 6 ay saklarız.” dedi.

zeytin

Kalite yüksek ama miktar düşük

(Tariş) S.S. 880 Nolu Foça Bağarası Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Ercan Yüksektepe ise kuraklığın üretimi en az yüzde 50 oranında düşürdüğünü söyledi. Yüksektepe, “Erken hasat bitmek üzere. Ama zeytinler kuraklıktan dolayı küçük ve kuru. Verim düşük. 5’te 1 (5 kilo zeytin bir kilo yağ) vereceği yerde ancak 7’de 1 yağ veriyor. Buda üreticiyi memnun etmiyor. Bu yıl çuvalda beklerken yaşanan kalite düşüklüğünü önlemek için kasalar aldık. Kalitesi bozulmuyor. 0,5 asit ile 1.5 asit arasında kaliteli yağlar elde ediyoruz. Sofralık zeytin alımlarına da devam ediyoruz. Eleğimiz var. Burada zeytinin kalibresini belirliyoruz. Sofralık en büyük zeytinin kilosuna 13, sonra sırasıyla 11 ve 9 ve en küçüğüne 7 lira fiyat veriyoruz. Üretim yüzde elli bu sene. Fiyatlar çok fena değil. Ama iyi de değil. Eskilerin deyimiyle ehven-i şer.” diye durumu özetledi.

İlginizi Çekebilir
Marketlerde fahiş fiyat denetimi yapılıyor
İlginizi Çekebilir
Bayram öncesi araç kiralamada tarihi yoğunluk yaşanıyor

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

Sosyal Medyada Biz

76,444BeğenenlerBeğen
2,883TakipçilerTakip Et
807TakipçilerTakip Et
227AbonelerAbone

En Yeniler

yardım

Almanya dağıttığı pandemi yardım paralarını geri istiyor!

Almanya dağıttığı pandemi yardım paralarını geri istiyor! Koronavirüs salgını nedeniyle dünyada, hükümetler ekonomik zorluğa giren işletmeler için çeşitli yardım paketleri devreye koydu. Almanya’da, kapanma dönemlerini...

Çok Okunanlar

otomobil

Almanya’da elektrikli otomobil üretimi 100 bin kişiyi işsiz bırakabilir

Almanya'da elektrikli otomobil üretimi 100 bin kişiyi işsiz bırakabilir Almanya'da, elektrikli otomobil üretimine yönelik otomotiv sanayisindeki yapısal değişimin yaklaşık 100 bin kişinin işsiz kalmasına neden...

Önerilen

THY

THY ekibi, Afrika’da güneş kremiyle “hayat kurtarıyor”

THY ekibi, Afrika’da güneş kremiyle "hayat kurtarıyor" Türk Hava Yolları (THY) kabin ve kokpitte görevli çalışanların kurduğu "İyilik Dostları" oluşumu, Senegal kırsallarında güneşten saklanan albino...