Koronavirüse karşı doğal ilaç

315
koronavirüse

Tatil

Koronavirüse karşı doğal ilaç

Koronavirüse karşı vücut bağışıklığını dirençli tutmanın ve D vitamini depolamanın önemi uzmanlar tarafından sürekli dile getiriliyordu, şimdi de meyan kökünde bulunan bir asidin hastalığı baskılayabildiği görüldü.

Almanya’da bulunan Essen Üniversite Hastanesi’nde araştırma yapan bilim insanları, meyan kökündeki glisirizik asidin Koronavirüsü baskıladığını duyurdu.

Meyan çayındaki miktar Covid-19’u baskılamaya yetti

BioRxiv’te yayınlanan araştırmada laboratuvar çalışmaları için meyan kökünün 8 mg/ml konsantrasyonundaki ekstresi hazırlandı. Farklı dozlarda (0.002 ilâ 4 mg/ml) hazırlanan bu ekstre, 100 adet yüzde 50 oranda enfeksiyonlu Koronavirüs dozlarına eklenerek bir saat boyunca 37 derecede bekletildi. İşlem Vero E6 özel birleşik hücreler üzerinde tekrarlandı. Meyan kökü ekstresinin 0.5-1 mg/ml’lik konsantrasyonu yok edici bir etki sergilediği tespit edildi. Araştırmacılar bu miktarın meyan çayındaki konsantrasyondan daha az olduğunu belirtiyor ve içeceğin Koronavirüs tedavisinde etkili olabileceği görüşünde.

İlginizi Çekebilir
Turizm sektörü sanal fuarda buluşacak

Önceki araştırmalar antioksidan ve antienflamatuvar özelliklere sahip glisirizik asidin herpes simpleks ve diğer bazı virüsler üzerinde etkili olduğunu göstermişti. Yine de meyan kökü ve glisirizik asidin Covid-19 üzerindeki etkisinin daha ayrıntılı araştırılması gerektiğini belirten bilim insanları, maddenin güvenli olduğunu ifade etti.

Meyan kökü nedir, hangi rahatsızlıklara iyi gelir?

Yüzyıllardır mide ve solunum problemlerinin tedavisinde kullanılan meyan kökü Çin tıbbında kılavuz ilaç olarak kabul ediliyor. Kökün tatlılığı, içeriğinde bulunan ve şekerden 50 kat daha tatlı olan glisirizik asitten kaynaklanıyor. Öksürük ve soğuk algınlığı, mide hastalıkları, bağırsak iltihabı, kabızlık, menopoz semptomları dahil birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan meyan kökü hem çay hem de şerbet yapılarak tüketildiği gibi lifli kökleri tatlandırıcı olarak da kullanılıyor.

Kaynak: Sputnik

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin