Koronavirüs yerli otomobilde ertelemeye neden olacak mı?

139
yerli otomobil
Foto: www.togg.com.tr

Tatil

Koronavirüs yerli otomobilde ertelemeye neden olacak mı?

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Yeniliğe Yolculuk” mottosuyla 27 Aralık’ta tanıtımı yapılan Türkiye’nin Otomobili’nde erteleme olmadığını söyledi. Çalışmaların aralıksız devam ettiğini kaydeden Bakan Varank, “Yerli otomobil hayalimizde ciddi bir erteleme yok. Ekibimiz; potansiyel tedarikçilerle görüşmelere devam ediyor. Gemlik’te kurulacak fabrikanın temel atma tarihine ilişkin olarak büyük bir aksaklık da öngörmüyoruz. En fazla birkaç haftalık değişiklikler olabilir. Fabrika ÇED raporunu alma aşamasında. Zemin etüdleri de muhtemelen 10 gün içerisinde tamamlanacak” dedi.

Bakan otomotiv sanayicilerine çağrıda bulundu

Otomotiv sanayicilerine çağrıda bulunan Varank, “Dönüş sürecini çok iyi planlayın. Talep yeniden canlanmaya başladığında, sizlerin piyasayı en iyi şekilde beslemesi gerekiyor. Talebin güçlenmesiyle birlikte, en çok tedarikçi KOBİ’lerinize ihtiyaç duyacaksınız. Onların yetkinliği size güç katacak. Bu salgın, hammadde kaynaklarına ulaşım da dâhil olmak üzere yerlileşmenin ne kadar önemli olduğunu tekrar ortaya koydu. Üretim kabiliyetlerinizi geliştirin, ekosisteminizi çeşitlendirin. Stratejik yatırım hamlelerinde cesur davranmanızı istiyoruz” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir
Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden kaliteli ve ekonomik alışveriş fırsatı

Varank, Otomotiv Sanayicileri Derneğinin (OSD) Yönetim Kurulu Toplantısına video konferans yöntemiyle katıldı. Toplantıda, OSD Başkanı Haydar Yenigün sunum yaparken, bu süreçte yaşadıklarına değinip işçilerle ilgili aldıkları tedbirleri anlattı. Yenigün ayrıca fabrikalarda bugüne kadar öngörmedikleri bir süreci yaşadıklarını belirtti

(G.Ş)

kaynak:www.sanayi.gov.tr

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin