Korona

Korona tedbirleri gençleri intihara mı sürüklüyor?

Hollanda Sağlık Bakanı Ernst Kuipers, yapmış olduğu açıklamada gençler arasındaki intihar oranının artmasında, korona tedbirlerinin etkisinin kısmen mevcut olduğunu dile getirdi.

Advertisement

De Commissie Actuele Nederlandse Suicide Registratie – CANS (Hollanda Güncel İntihar Kaydı Komisyonu) tarafından yayımlanan açıklamaya göre geçtiğimiz sene 30 yaş altı gençler arasındaki intihar oranlarının, önceki yıllara oranla yüzde 15 arttığı ifade edildi.

Okulların kapanması intihar vakalarında etkili olabilir!

Komisyonun düşüncesine göre pandemi karşısında alınan tedbirler, bu intihar vakalarında etkili olabilir ancak henüz net bir bilgi elde edilmiş değildir. Fakat Sağlık Bakanı Kuipers, daha önce önlem niteliğinde birkaç defa alınan okulların kapanması gibi tedbirlerin, gençler arasındaki intihar vakalarının artmasında kısmen dahi etkili olabileceğini düşünüyor.

14 Ocak günü sunulan ve korona tedbirlerine ilişkin değerlendirmelerin yapıldığı açıklamada, Kuipers bu konuya değinerek, intihar sayılarının artışını, ‘’korkunç’’ olarak nitelendirdi. Aynı zamanda Kuipers,’’ Bu, elbette eğitimin kapanması ya da tekrarlanması ile de ilgilidir. Böylece, hayatınızın önemli olan bir evresinde iletişim seçenekleri sınırlandırılıyor’’ dedi.

Hollanda Güncel İntihar Kaydı Komisyonuda Kuipers ile benzer görüşte olup, alınan koruma tedbirlerinin 30 yaş altı kimselerin gelecek beklentisi ve arkadaşlıkların oluşumu ile akranlar ile temas gibi faktörlerin olumsuz etkilendiğini ifade etti.

(BK)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin