Korona aşısı: En erken bu tarihte aşı yaptırabileceksiniz

685
Korona

Tatil

Korona aşısı: En erken bu tarihte aşı yaptırabileceksiniz

Dünyayı etkisi altına alan korona virüs giderek daha fazla yayılıyor. Her gün vaka sayılarının daha da arttığı haberler geliyor. Örneğin Almanya’da ilk kez vaka sayısı 10 bin sınırını aştı. Diğer ülkelerde de durum farklı değil. Riskli bölgelerin sayısı giderek artıyor, yeni tedbirler alınıyor. Bütün bunlar yaşanırken, virüse karşı aşı geliştirme çalışmaları da hızla sürüyor. Rusya bir aşıyı kullanmaya başladı fakat gerekli testlerin yapılmamasından ve aceleci davranılmasından dolayı pek güvenli bulunmuyor. Uzmanlar, testleri tamamlanmadan piyasaya sürülen aşıların yan etkilerinden çekiniyorlar.

Kendimizi riske atmadan ne zaman aşı olabileceğiz?

Dünya Sağlık Örgütü kısa süre önce bir açıklama yaparak bu sorunun cevabını verdi. Buna göre dünya genelinde şu an bir çok aşı projesi var, bazıları son aşamada. Bunların en erken bu yıl sonunda veya 2021’in ilk aylarında tamamlanması bekleniyor. Eğer bir aksilik olmazsa halk arasında yaygın olarak 2021’nin ortasında itibaren aşı yaptırmak mümkün olacak.

İlginizi Çekebilir
Pegasus’a sorusu olan WhatsApp’tan mesaj atabilir

Önce yaşlı ve hastalar olacak

Ancak aşıya onay çıkmasıyla birlikte yoğun bir talep olacağından bekleme süresi olma ihtimali de var. Öncelikle risk grubunda olan hasta ve yaşlıların aşı olması sağlanacak. Daha sonra sıra diğer gruplara gelecek. Bu nedenle herkesin sabırlı olması isteniyor.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin