kimlikle
.

Kimlikle yolculuk yapacak Sılayolu sürücülerine önemli bilgi

Karayolundan Türkiye’ye seyahat eden vatandaşlarımız www.turizmavrupa.net sayfamıza her gün merak ettikleri soruları iletiyorlar. Bizler de ekip olarak bunu yetkili kurumlardan araştırıp cevaplarını sizlerle paylaşıyoruz. Gelen sorular genellikle gümrük ve konsolosluk işlemleri ile ilgili oluyor. Bunlar arasında en sık rastlanan soru ise “Yaşadığım ülke vatandaşıyım ve kimliğim var. Pasaport olmadan, sadece AB kimliği ile karayolundan seyahat edebilir miyim? Yoksa illa pasaport mu çıkarmam gerekiyor?”

Advertisement

Bu konu hakkında Türkiye Dışişleri Bakanlı net bir bilgi veriyor ve “Bazı istisnalar hariç bir çok ülke vatandaşı sadece kimlikle Türkiye’ye giriş yapabilir” diyor. Yani eğer bir Avrupa Birliği üyesi ülkede yaşıyor ve bu ülkenin vatandaşlığını aldıksanız, bu ülkenin kimlik kartı ile Türkiye’ye giriş yapabilirsiniz. Aynı durum geçeceğiniz Sılayolu ülkeleri için de geçerli.

Şu ülkelerden gelenler Türkiye’ye sadece AB kimliği ile giriş yapabilir:

1- Almanya

2- Belçika

3- Fransa

4- Gürcistan

5- Hollanda

6- İspanya

7- İsviçre

8- İtalya

9- KKTC

10- Lihtenştayn

11- Lüksemburg

12- Malta

13- Portekiz

14- Ukrayna

15- Yunanistan

Bu konuda Belçika’da yaşayanlar için özel bir durum var. Eğer hem Belçika hem de Türk vatandaşlığınız, o zaman Türkiye’ye girişte her iki ülkenin kimliğini göstermeniz gerekiyor. (Bilgi: Brüksel Türk Başkonsolosluğu)

(A)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin