kimlik

Kimlik ve pasaportlara yenilik geliyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “T.C. Kimlik Kartına e-imza yükleme” lansmanında konuştu. Pasaport ve kimlik kartlarıyla ilgili yeni bir düzenlemeye gideceklerini duyuran Soylu, renkli fotoğraf kullanımına geçileceğini belirtti.

Advertisement

Maliye Bakanlığı, Hazine Bakanlığı ve Darphane’nin yoğun bir çalışma dönemine girdiğini belirten Bakan Soylu, dünya çapında en güvenli milli pasaportların üretildiğini söyledi. Projenin 3 ya da 4 ay içinde tamamlanacağını aktaran Soylu, kimlik ve ehliyetlerin birleştirileceğini kaydetti.

“Kimliklerimizde İnşallah renkli fotoğraflar kullanacağız”

Çalışmalarına devam edilen yeni bir proje hakkında da konuşan Bakan Soylu, “Yine Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla birlikte, İnşallah, Allah nasip ederse, dünyanın en güvenlikli yerli ve milli pasaportu işlemleri üretilmeye başlandı. Yani, önümüzdeki 3-4 ay içerisinde, başkalarına ihtiyaç duymayacağımız, bizi güvenlik ve çiplerle bir alana sıkıştırmayacak Darphane ile Maliye ve Hazine Bakanlığımızla birlikte, uzun zamandır üzerinde çalıştığımız bir adımı da İnşallah gerçekleştiriyoruz. Eğer becerebilirsek, kimliklerimizde, aynı zamanda pasaportlarda da İnşallah renkli resim kullanacağız. Aynı zamanda 2023 için süresi biten ehliyetler ile ilgili, orada da Darphane ile çok güzel bir çalışma ortaya koyduk, kimlikleri de ehliyetlere yükleyebileceğimiz, içerisinde farklı bilgilerin de olabileceği yeni bir süreci ortaya koyacağız. Biz üç şeyi yapabileceğimizi ve deneyeceğimizi söylemiştik. Birincisi ehliyetlerin kimliklere yüklenmesi, bunu tamamladık. İkinci e-imzanın kimliklere yüklenmesi. Üçüncüsü biraz iddialı bir iş. Kredi kartları üzerinden bir ödeme sistemi kimlik kartlarında geliştirilebilir. Dünyada bunu yapan örnek ülkeler var. Bu konuda ciddi bir alt yapı çalışması yapılıyor” ifadelerini kullandı.

(İHA)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin