Ana Sayfa Yerel Haberler Memleketim Kentsel dönüşüme katılacak vatandaşlara kredi desteği artırıldı

Kentsel dönüşüme katılacak vatandaşlara kredi desteği artırıldı

Kentsel dönüşüme katılacak vatandaşlara kredi desteği artırıldı

Kentsel dönüşüme katılacak hak sahiplerinin bankalardan kullanabilecekleri kredilere sağlanacak faiz desteklerinde, kredi anapara tutarı için belirlenen üst limitler arttı.

Kentsel dönüşüme ivme kazandırmayı amaçlayan Cumhurbaşkanlığı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Hak sahipliği bazında destek sağlanacak kredi anapara tutarı için üst limit, güçlendirme kredisinde 50 binden 80 bin liraya; konut yapım, konut edindirme, iş yeri yapım ve işyeri edindirme kredilerinde 125 binden 200 bin liraya yükseltildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülecek karara göre; bir hak sahibi adına faiz desteği sağlanacak toplam kredi tutarı da 625 bin liradan 1 milyon liraya çıkarılmış oldu.

Kredi desteğindeki artışla kentsel dönüşümün hızlanması amaçlanıyor

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ““Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile kentsel dönüşümü hızlandıracak, vatandaşlarımıza mali kolaylık getirecek bir düzenlemeyi daha hayata geçirdik. Yapılarını kentsell dönüşüm kapsamında yenileyen vatandaşlarımız için kredi miktarlarını arttırdık. Binasını dönüştürecek hak sahibi vatandaşlarımızın bankalardan kullanacağı krediyi 125 bin TL’den 200 bin TL’ye, toplam kredi tutarını 625 bin TL’den 1 milyon TL’ye yükselttik. Bina güçlendirme kredisini de 50 bin TL’den 80 bin TL’ye çıkardık. Yapılarını kentsel dönüşüm kapsamında yenileyen vatandaşlarımız için KDV indiriminden sonra attığımız bu yeni adımla ülkemizin tamamında deprem dönüşüm sürecini daha da hızlandırarak vatandaşlarımızı sağlam ve güvenli yuvalara kavuşturmak için çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

İlginizi Çekebilir
Türkiye'de kredi faizleri geriledi, şimdi ev alma zamanı
İlginizi Çekebilir
Koronavirüs aşılamasında ikinci gruba geçiliyor

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Çok Okunanlar

Çin

Çin, Kovid-19 sınır kısıtlamalarını 2022’nin ortasına kadar uzattı

Çin, Kovid-19 sınır kısıtlamalarını 2022'nin ortasına kadar uzattı Çin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında getirdiği sınır kısıtlamalarını gelecek yıl ortasına kadar uzatma kararı aldı. Wall...

İlginizi Çekebilir

salda, salda gölü

Salda gölüne girmeyin, sadece fotoğraf çekin!

Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan son dönemde seyahat severlerin ilgi odağı olan Salda Gölü için İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi'nden Toprakbilimci Prof. Dr. Doğan Kantarcı, uyarıda...