Kedi ve köpeklere mikroçip takılacak

46
kedi

Tatil

Kedi ve köpeklere mikroçip takılacak

Sahipli kedi ve köpeklerin mikroçip takılarak kimliklendirilmesi zorunlu hale getirildi. Köpeklerde bu yıl başlanacak uygulama, kedi ve gelinciklerde 2022’den itibaren geçerli olacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü ile Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) arasında kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilerek, elektronik ortamda kayıt altına alınması amacıyla protokol imzalandı. Bu uygulama ile söz konusu hayvanların hareketlerinin takibi ve başta kuduz hastalığı olmak üzere hayvan hastalıkları ile daha etkin mücadele etmek amaçlanıyor.

Gıda Kontrol Genel Müdürü Harun Seçkin ve TVHB Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu’nun imzaladığı protokol kapsamında sahipli köpeklerin bu yıldan itibaren, sahipli kedi ve gelinciklerin ise 2022 yılından başlayarak bireysel olarak kimliklendiriip kayıt altına alınması zorunlu olacak. Kedi ve gelinciklerin bu yıldan itibaren gönüllü olarak kayıt altına alınabileceği de belirtiliyor.

Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan üretim izni almış ev ve süs hayvanları üretim merkezlerindeki kedi, köpek ve gelincikler de kayıt altına alınacak. Kararın T.B.M.M. gündeminde olan Hayvan Hakları Yasası’nın uygulanmasına temel teşkil etmesinin yanı sıra sokağa terk edilen veya kaybolan hayvanların sahiplerine kolaylıkla ulaştırılmasına da katkı sağlayacağı ifade edildi.

Mikroçip takılıp pasaport düzenlenecek

Protokolün detayları şöyle:

– Yeni doğan ev hayvanının sahibi, doğum tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde Bakanlığın il veya ilçe müdürlüğüne başvuracak.

İlginizi Çekebilir
14 ilde nişan ve düğünlere koronavirüs yasağı

– Mikroçip takılarak pasaport düzenlenen ev hayvanları 15 gün içinde, ev hayvanlarına yapılan aşılar ve sahip değişikliği gibi bilgileri en geç 15 gün içinde kaydedilecek.

– Sahipsiz hayvanların, hayvan barınakları tarafından gerçek veya tüzel kişiliklere verilerek sahiplendirilmesi durumunda, hayvanın sağlık karnesiyle sahiplendirme tarihinden itibaren en geç 60 gün içinde il veya ilçe müdürlüklerine başvurulacak.

– Resmi veteriner hekim tarafından hayvan için yeni pasaport düzenlenecek ve veri tabanına kaydedilecek.

– Kayıtlı ev hayvanlarının ölümü ya da kaybolması halinde en geç 60 gün içinde ev hayvanı sahibi, durumu il veya ilçe müdürlüğüne bildirecek. Terk edilmiş hayvanı bulan kişiler, bu hayvanları sahiplenmek isterse başvurularını il/ilçe müdürlüklerine yapacak.

– Kedi, köpek ve gelinciklere deri altı mikroçip uygulanacak, el terminali aracılığı ile okunabilecek, bundan böyle sokağa terk edilmiş kedi ve köpeğin kime ait olduğu el terminali ile okunarak sahibi tespit edilebilecek.

– Kuduz aşısı başta olmak üzere hayvanın geçmişine ait tüm hastalıkları kayıt altına alınacak.

– Mikroçip uygulaması bakanlık bünyesinde çalışan veteriner hekimler veya onların gözetiminde veteriner sağlık teknikeri/teknisyenleri marifetiyle yapılabileceği gibi, imzalanan protokol kapsamında serbest veteriner hekimler tarafından da yapılabilecek.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin