seyahat
Advertisement

Karayolundan Türkiye’ye seyahat edeceklere önemli uyarı

Yükselen koronavirüs sayıları Avrupa’da ülkeleri alarma geçirdi. Virüs taşıyanların yurtdışından gelmesini engellemek isteyen bir çok ülke, bu hafta sınır kontrollerini en üst seviyeye getirmeyi planlıyor. Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye’ye karayolundan seyahat ederken geçtiği Macaristan veya Sırbistan gibi ülkeler, salgınla başa çıkabilmek için sınır kontrollerini Noel öncesi artıracak. Özellikle Türkiye’den Avrupa’ya dönüşlerde sınırda sorun yaşayabilirsiniz. Mart ve Nisan ayında 1. dalgada olduğu gelen araçların çoğu aranacak, yolculara sağlıkla ilgili sorular sorulacak. Ayrıca gümrük kontrolleri de sıkılaştırılacak. Bundan dolayı sınır kapılarında uzun bekleme süreleri olabilir.

Avusturya sıkı tedbir alıyor

Karayolundan gelenlere göz açtırmayan bir başka ülke de Avusturya. Bu ülkedeki yetkililer, yurtdışından gelen araçları büyük bir risk olarak görüyor. Bundan dolayı sınır bölgelerinde sıkı kontroller var. Bu özellikle Noel öncesi daha da hissedilecek.

Evraklarınızı kontrol edin

Bu vesileyle yolculara evraklarını da bir kez daha kontrol etme tavsiyesinde bulunuyoruz. Eksik evrakla veya süresi geçmiş evrakla yola çıkmayın. Yolculuk öncesi bunları mutlaka kontrol edin. Hem kendi, hem de beraberinizdekilerin evraklarını bir kez daha gözden geçirin.

Gümrük kurallarına dikkat

Bunun yanı sıra araçların bir çok ülkede didik didik aranmasından dolayı gümrük kurallarına da uyulmasını tavsiye ediyoruz. Son dönemde yanında fazla miktarda para, altın veya hayvansal ürünle yakalanan vatandaşlarımız oldu. Bunların hem para, altın ve ürünlerine el konuluyor, hem de yüksek miktarda ceza ödemek zorunda kalıyorlar.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:
Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin