Karantina

Karantinada kalma süreleri değişti

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında yeni varyantlara karşı karantina kurallarını güncelleyen Almanya’da temaslı kimseler için 10 günlük zorunlu karatinayı değiştirdi. Ve yedinci günden itibaren PCR testi ya da hızlı testler ile karantinadan erken çıkabilme durumu getirildi.

Temaslı kimseler içinde güçlendirici dozu yaptırmış olanlar ile geçtiğimiz 3 ay içerisinde iki doz aşılanan ve iyileşmiş olan kişiler karantinadan muaf tutulacaklar. Öğrenciler temaslı kişi olarak gösterilip tutuldukları karantinadan beşinci günden itibaren hızlı test ya da PCR yaptırarak erken çıkabilirler. Hastane ile bakım evinde çalışan kişiler için ise yedinci günden itibaren yine PCR ve hızlı testler ile karantinadan çıkabilir.

Hasta olan kişiler ise 10 günlük karantina kuralları uygulanacak olup, yedinci günden itibaren hızlı test ya da PCR testi ile karantinalarını sonlandırabilirler. Öğrenciler yedinci günden itibaren bahsi geçen testleri yaptırabilirken, Hastane ile bakım evi çalışanları son 48 saat herhangi belirti olmaması koşulu ile yedinci günden itibaren yaptırdıkları PCR ve hızlı test ile karantinadan çıkabiliyorlar.

Almanya’nın hangi eyaletinde hangi kural geçerli?

Almanya’da farklı eyaletler farklı karantina kuralları getirmiştir. Bu eyaletlerden bazılarını sizler için derledik.

Berlin; 14 Ocak’tan itibaren toplu taşımada FFP2 maskenin kullanılma zorunluluğu getirildi. Kültür ve spor etkinlikleri ile Gastronomide 2G+ kuralı geçerli olup üç doz aşılanan kişiler testten muaf tutulacaktır.

Hamburg; Kültürel faaliyetlerde, Gastronomide, fuarlar ile yüzme havuzları ve spor salonları ile kuaförler haricinde temas gerektiren hizmetlerde 2G+ kuralının geçerliği devam etmektedir. Güçlendirici doz aşı olanlar ile iki doz aşılanan ve bunlara ek hastalığı geçirmiş kişiler test mecburiyetinden muaf tutulacaktır.

Kuzey Ren Vestfalya; 17 Ocak’tan itibaren tüm gastronomi işletmeleri ile kültür ve spor etkinliklerinin pek çoğunda 2G+ kuralı uygulanacak. Yine güçlendirici dozlarını yaptıran kişiler testten muaf olacaklar.

Thüringen; 23 Ocak gününden itibaren Gastronomide 2G+ kuralı geçerli olacaktır.

Saksonya; Gastronomi işletmelerinin kapalı olduğu alanlarında ve oteller ile spor salonlarında 2G+ kuralı uygulanacak olup 14 Ocak’tan itibaren kültür ile spor etkinlikleri 2G+ kuralı ve kapasite sınır şartı ile gerçekleştirilebilecek.

Aşağı Saksonya; Aralık ayından itibaren uygulanmakta olan 2G+ kuralı geçerliliği korumak ile birlikte kapalı alanlarda FFP2 maske zorunlu.

Hessen; 100 kişiden kalabalık etkinlikler ile Gastronomide 2G+ uygulamasına geçilecek.

Mecklenburg – Vorpmmern; Kısmı kapanma uygulanan bu eyalette sinema, tiyatro gibi kültüren faaliyetler yasaklandı. Spor maçları ise artık seyircisiz oynanacak. Gastronomide ise 2G+ kuralı uygulanıyor.

Bremen; Sinema ve tiyatro ile spor oyunlarında, gastronomide 2G+ kuralı geçerli olup, üç doz aşılananlar veya son 3 ay içerisinde ikinci dozu yaptıranlar test mecburiyetinden muaf tutulacaktır. Perakende dükkânları ile toplu taşımalarda FFP2 maske kullanımı zorunludur. Resmi dairelerde 3G kuralı geçerlidir.

Baden – Wüttemberg; Gastronomide 2G+ kuralı geçerli olup, güçlendirici dozu yaptıran kişiler test mecburiyetinden muaftır. Diskotek ve barlar kapalıdır. Okullardaki test mecburiyeti 6 hafta daha uzatıldı. Gastronomi sektörü 22:30 ile 05:00 saatleri arasında kapalı olacaktır.

Bavyera; 2G+ kuralı şimdilik yalnızca kültür ile spor etkinliklerinde uygulanıyor. Toplu taşımalarda FFP2 maske kullanımı zorunludur. Barlar ve diskotekler kapalıdır.

(BK)

 

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin