Ana SayfaGündemKaradeniz’i İç Anadolu’ya bağlayan Kırkdilim Tünelleri’nde sona doğru

Karadeniz’i İç Anadolu’ya bağlayan Kırkdilim Tünelleri’nde sona doğru

Karadeniz’i İç Anadolu’ya bağlayan Kırkdilim Tünelleri’nde sona doğru

Karadeniz Bölgesi’ni İç Anadolu’ya bağlayan en önemli güzergahlar arasında yer alan Çorum’da yapımı devam eden Kırkdilim Tünelleri’nde sona yaklaşılıyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bir dizi ziyaret ve incelemede bulunmak için Çorum’a geldi. Kırkdilim Tüneli Şantiyesini ziyaret edip, brifing alan Karaismailoğlu, Kırkdilim Tünelleri T2 Tüneli Işık Görme Törenine katıldı.

Çorum’da Kırkdilim Tünelleri T2 Tüneli Işık Görme Töreninde konuşan Bakan Karaismailoğlu, projenin tamamlanması ile birlikte akaryakıt ve zamandan büyük tasarruf edileceğini bildirdi

Karaismailoğlu, “Kırkdilim Geçişi Projesi, Karadeniz Bölgesi’nin İç Anadolu’ya açılan kapısı olan Çorum’un konumunu daha da güçlendirecek. Projenin tamamlanması ile birlikte fiziki ve geometrik standartlar yükselecek, yol kolayca aşılabilecek, akaryakıt ve zamandan büyük tasarruf edilecektir” dedi.

Bakan Karaismaioğlu, devamında şöyle konuştu:

“4099 metre çift tüpü düşünürsek, yaklaşık 8.2 kilometre tünel uzunluğundan bahsediyoruz. T1, T2 ve T3 tünelleri ile adını güzergâh üzerindeki 40 virajdan alan Kırkdilim’de büyük bölümü sarp kayalıklar ile uçurum arasında geçen seyahatler artık mazide kalacaktır. Bin 553 metre uzunluğundaki T3 tünelimizin kazı çalışmaları bitmiş ve nihai kaplama betonu işlerinde büyük aşama kaydedilmiştir. Sol tüpte nihai kaplama beton imalatı tamamlanmış, sağ tüpte 775 metre ilerleme sağlanmıştır. Bin 389 metre uzunluğundaki T1 tünelinde sol tüpte 563 metre, sağ tüpte 722 metre kazı desteklemede ilerleme kaydedilmiştir.”

İlginizi Çekebilir
Instagram ve Facebook’a yeni özellik

Akaryakıt ve zamandan büyük tasarruf edilecek

Bakan Karaismailoğlu, bin 157 metre uzunluğundaki T2 tünelinde kazı çalışmalarını bitirdiklerini ve Sol tüpte nihai kaplama imalatına başlanacağını kaydetti. Proje bittiğinde mevcut güzergahta seyahat eden vatandaşların ve sürücülerin can ve mal güvenliğinin sağlanacağını belirten Karaismailoğlu, devamında şunları söyledi:

“Projenin tamamlanması ile birlikte fiziki ve geometrik standartlar yükselecek, yol kolayca aşılabilecek, akaryakıt ve zamandan büyük tasarruf edilecektir. Kırkdilim Tünelimizin ucunda görünen ışık, son derece anlamlıdır. Güçlü bir kalkınmaya ve her yönden daha parlak bir geleceğe giden yolda Çorum’un istikbalinin ne kadar aydınlık olduğunu ifade etmektedir. Projemizin tamamlanmasıyla ve daha nice adımlarla Çorum’u hak ettiği yaşam kalitesine kavuşturacağız.”

İlginizi Çekebilir
Artan koronavirüs vakalarına ilişkin başkonsolosluk duyurusu

(GŞ)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

Sosyal Medya

76,444BeğenenlerBeğen
2,883TakipçilerTakip Et
807TakipçilerTakip Et
227AbonelerAbone

Çok Okunanlar

Kovid-19

Bu tarihten itibaren bu kişilerden Kovid-19 testi isteyecek

Bu tarihten itibaren bu kişilerden Kovid-19 testi isteyecek Almanya'da hükümet 1 Ağustos'tan itibaren tatilden dönecek herkese ülkeye girişlerde zorunlu yeni tip koronavirüs testi (Kovid-19) şartı...

İlginizi Çekebilir

gıda

Gıda fiyatları 10 aydır tırmanıyor

Gıda fiyatları 10 aydır tırmanıyor Haziran 2014'ten bu yana en yüksek seviyeye çıkan küresel gıda fiyatları art arda 10. ayda da artış gösterdi. Dünya Gazetesi,...