Kanserin 9 habercisi

435
Kanser

Tatil

Kanserin 9 habercisi

Kanserde erken tanı çok önemli. Erken tanı sayesinde kanser hastalığı düşük evrede yakalamak hastanın tedavisinde oldukça etkili oluyor.

Hangi şikayetlerde doktora başvurulması gerektiğini anlatan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Cüneyt Hayretdağ, vücutta dinlenmesi gereken habercileri 9 madde olarak sıraladı.

1- Baş Ağrısı ve Kusma

Baş ağrıları ve bununla birlikte ortaya çıkan bulantı, kusma, dengesizlik, unutkanlık, yeni oluşmuş göz kusurları, aniden başlayan görme kusurları ve çift görme haberci olabilir. Bu semptomlardan herhangi biri varsa beyin bölgesi yer kaplayan oluşumları, iyi huylu ya da kötü huylu beyin tümörleri ya da metastaz yapmış beyin tümörlerini düşünerek mutlaka bir hekime başvurmak gerekmektedir.

2- Boyunda Şişlik

Boyun bölgesinde oluşan şişkinlikler, boyun bölgesinde ele gelen kitle lezyonları yine doktora gitmek için bir sebeptir. Bunlar lenfomalar ya da solit tümör metastazları, lenf bezi metastazları ya da o bölgenin kendi iyi huylu ya da kötü huylu tümörleri olabilirler.

3- Memede Ele Gelen Sertlik

Kadınlarda meme kanseri, en sık görülen kanserlerden biridir. Memelerde ele gelen sertlik, renk değişikliği, kızarık olması, portakal kabuğu renk görünümünde olması, meme başında çekiklik ya da memede çentiklenme olması doktora başvurmak için sebep olabilir. Yanı sıra koltuk altındaki sertlikler de yine başvuru sebepleri arasındadır. Bu hastalarda iyi huylu ya da kötü huylu meme kanserleri tespit edilebilir.

4- Kronik Öksürük, Göğüs ve Sırt Ağrıları

Kronik öksürük, ses kısıklıkları, balgamda kan, göğüs ve sırt ağrıları olan hastalarımızda akciğerle ilgili tümörler ve ses teli tümörleri riski düşünülebilir. Akciğer tümörlerinin ses teli metastazlarında da hastalarda ses kısıklıkları oluşabilir. Yani ani oluşan bir ses kısıklığında, “Şikayetim yoktu,  iki üç haftadır sesim kart çıkıyor, kısık çıkıyor, üşüttüm” demeden, mutlaka bir indirekt larigoskopi yapan hekime başvurmakta fayda vardır.

5- Bağırsak Alışkanlığında Değişiklikler

İlginizi Çekebilir
Almanya bir ülkeye daha seyahat uyarısını kaldırdı

Karın bölgesinde bir organın büyümesi, ele gelen bir sertlik yine o bölgedeki tümörleri düşündürebilir. Bağırsak alışkanlığında değişme önemlidir. Bağırsak alışkanlığımız yıllardır normal giderken kabız kalmak ya da yıllarca bağırsak alışkanlığımız normalken ishal ataklarının olması, karın bölgesindeki ağrılar, bu bölge tümörlerinde önemli belirtiler olabilir.

6- Karın Bölgesindeki Şişlikler

Mide kanserleri karaciğerin solit tümör metastazları, pankreas tümörleri, böbrek tümörleri, bağırsak kanserleri ne yazık ki bu bölge şikayetlerinde karşımıza gelebiliyor.

7- Kanlı Büyük Abdest ve İdrar

Büyük abdestlerin değişikliği burada önem taşır. Kanlı büyük abdest, doktora gitmek için önemli bir sebeptir. “Benim hemoroidim var, zaman zaman kanarım” gibi şeyler demek doğru değildir, tetkiklerin yapılması gerekir. Bunun dışında büyük abdestlerin renk değişiklikleri, siyah çıkması ya da vişne çürüğü renginde olması yine bizim uyanık olmamız gereken durumlardandır. Böyle durumlarda da mutlaka hekime başvurmamız gerekmektedir. Kanlı idrar da, sadece böbrek ve mesane taşlarında olmaz. Özellikle pelte şeklinde idrarda kan gelmesi, mesane tümörleri için neredeyse belirteç gibi kabul edilir.

8- Ciltte Renk Değişimi

Dilimizde ve cildimizde renk değişiklikleri, solukluk, sararma, benlerde irileşme ya da renk değişikliği olması hem cilt kanserleri hem diğer kanserlerin bulguları açısından kafamızda soru işaretleri uyandırıp hekime başvurulması gereken değişimlerdir. Yumuşak doku tümörlerine az rastlanır ancak hastalık ciddi seyreder. Kas ve yağ dokusundan kaynaklanan tümörler, liposarkomlar, kas dokusunda irileşme, sertleşme, lokalize bir bölgede sertleşen kaslarımız olursa yine ihmal etmeden bir hekime başvurmamız gerekmektedir.

9- Kemik Ağrıları

Son zamanlarda yeni başlayan bölgesel kemik ağrıları ya da yaygın kemik ağrıları hem metastaz hem miyolom gibi hastalıklarda kemiğin kendi tümörleri açısından bize semptomlar verip doktora gitmemiz gerektiğini söyler. Halsizlik istahsizlik. kilo kaybı ciltte matlaşma ve solukluk gibi genel belirtiler doktora gitmek tetkiklerin yapılması için belirtidir.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin