Almanya

Kadere bak: Almanya’nın son çaresi yine Türk çalışanlar

Almanlar havalimanlarında çalıştıracak eleman bulamıyor. Şu an Almanya‘nın hangi havalimanına giderseniz gidin büyük bir kaos hakim. Güvenlik kontrolleri yavaş ilerliyor, bagaj işlemleri yapılamıyor. İşlerin aksaması sonucu bir çok yolcu perişan oldu. Havalimanlarında saatlerce beklemek zorunda kalan bazı yolcular, bagajsız tatile uçmak zorunda kalıyor. Durum o kadar vahim bir hale geldi ki, Alman havayolu devi Lufthansa bile yüzlerce uçuşunu iptal etmek zorunda kaldı. Bu kargaşanın sebebi ise bagaj ve güvenlik personelinin pandemi döneminde işsiz kalması ve başka sektörlere kayması. Havalimanı işletmeleri şimdi yerlerine koyacak personel bulamıyor. Arayışlar aylardır sürüyor. Şimdi son çare olarak Türkiye’den yardım istendi. Türkiye’deki havalimanlarında görevli 2000 personelin Almanya’ya gelmesi ve jet hızıyla göreve başlaması kararlaştırıldı.

Advertisement

Tarih tekrarlanıyor

Alman yetkililer, şirketlerin ülke dışından getirecekleri personele hızlı şekilde oturum ve çalışma izinleri verileceğini açıkladılar. Yani Almanya yıllar önce dedelerimiz veya babalarımızda olduğu gibi yine Türkiye’den gelecek çalışanlara muhtaç kaldı. Ülkedeki havalimanlarında zor süreçten çıkabilmek için işini iyi yapan, deneyimli Türk çalışanlar kısa süre sonra Almanya’ya getirilecek. A2 seviyesinde Almanca dil bilgisi olan ve uluslar arası havacılık standartlarına uygun olan bu çalışanlar farklı havalimanlarında görevlendirilecek.

Hızlı şekilde oturum

Almanya Çalışma Bakanı Hubertus Heil, Almanya Dijitalleşme ve Ulaştırma Bakanı Volker Wissing ve İçişleri Bakanı Nancy Faeser bir basın toplantısı düzenleyerek bilgi verdiler. Bakanlar “Şirketlerin ülke dışından, özellikle de Türkiye’den işçi getirmesi için yardımcı olacağız. Gelecek olan personele hızlı şekilde oturum ve çalışma izinleri verilecek. Çalışanlar herkes gibi güvenlik incelemesinden geçirilecek.” dediler. Bakanlar, salgın döneminde şirketlere maddi yardım yapıldığını fakat şirketlerin buna rağmen işçi çıkardığına da değinerek eleştiride bulundular.

 

(A)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin