İzmit Körfezi’ndeki kuş türleri sayısı arttı

17
İzmit

Tatil

İzmit Körfezi’ndeki kuş türleri sayısı arttı

Kocaeli’de yapılan devasa arıtma tesisleri İzmit Körfezi’nin temizlenmesinde önemli rol oynadı. Her geçen gün daha da temiz hale gelen körfez, kirli gri görüntüsünden kurtularak, mavi bir görünüme kavuştu. Temizlenmekle kalmayan körfez, yıllardır mahrum kaldığı canlı popülasyonuna da kavuştu.

Son dönemde çevre kirliliği ile anılan, gri bir görünüm ve pis bir koku nedeniyle yanına yaklaşılamayan İzmit Körfezi’nde dengeler değişti. Sıcak bölgelere göç eden su kuşlarının dinlenmek ve beslenmek için tercih noktası olan körfezde aralarında flamingo, gri balıkçıl ve kum kuşunun da bulunduğu birçok göçmen kuş mola veriyor.

İlginizi Çekebilir
Gebze’den Sabiha Gökçen’e ulaşım kolaylığı

izmit

Kuşların göç rotası üzerinde yer alıyor

Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından 5 Aralık 2006 tarihinde İzmit Körfezi’nde sulak alan olarak ilan edilen bölümde şu anda 168 farklı kuş türü barınıyor. Sıcak bölgelere göç eden su kuşlarının göç rotası üzerinde yer alan İzmit Körfezi’nde yeni türler de gözlenmeye başlandı. Sahil bölgesinde en çok görülen kuşlar arasında yeşilbaş ördek, turna, sakarmeke, elmabaş patka, boz ördek, tepeli patla, kaşıkgaga, suna, balıkçıl, ak balıkçıl, dikkuyruk, tarakdiş bulunuyor.

izmit

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin