İstanbul’da yıllık kredi kullanımı yüzde 26,8 arttı

40
kredi

Tatil

İstanbul’da yıllık kredi kullanımı yüzde 26,8 arttı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki İstanbul İstatistik Ofisi, kente ilişkin finansal piyasaların değerlendirildiği Ağustos 2020 Finansal Piyasalar İstanbul Ekonomi Bülteni’ni yayınladı. Türkiye genelindeki kredi kartı harcamalarının yüzde 33’ünün gerçekleştiği İstanbul’da yılın ikinci çeyreğinde, geçen yıla göre kartlı harcamalarda yüzde 14,1 artış oldu.

Kredi kullanımında bir önceki yıla göre yüzde 26,8, takipteki alacaklarda ise yüzde 41,4 artış gerçekleşti. Tasarruf mevduatı, bir önceki yıla göre yüzde 24,1 yükseldi. Döviz cinsinden mevduatın oranı yüzde 54,9 oldu. Kişi başı tasarruf mevduatı 44 bin liraya, nakdi kredi ise 81 bine TL’ye ulaştı.

İlginizi Çekebilir
İstanbul: Yeni köprü ne zaman trafiğe açılacak?

Tüketici kredileri de bir önceki yıla göre, yüzde 58,8 yükseldi. Tekstil ve tekstil ürünleri sektöründe kredi kullanımı yüzde 42,4 artarken, gıda, meşrubat ve tütün sektöründeki takipteki kredi oranı yüzde 34,3 azaldı.

Takibe düşen kredilerde turizm ilk sırada yer aldı

Tahsil edilemeyip takibe düşen kredilerde bir önceki yılın Haziran dönemine göre turizm, denizcilik ve inşaat sektörleri üst sıralarda yer aldı. Gıda, meşrubat ve tütün, ziraat ve balıkçılık ile finansal kuruluşlar sektörlerinde ise takibe düşen kredilerde azalma gerçekleşti. Denizcilik sektöründe kullanılan kredilerin yüzde 15,1’i, turizm sektöründe yüzde 12,4’i, inşaat sektöründe ise yüzde 9,3’ü tahsil edilemeyerek takibe düştü.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin