Ana SayfaAktuel Haberlerİstanbul'da 28 ilçede artış yüzde 50'nin üzerinde

İstanbul’da 28 ilçede artış yüzde 50’nin üzerinde

İstanbul’da 28 ilçede artış yüzde 50’nin üzerinde

İstanbul’da bulunan 28 ilçede vaka artış hızının yüzde 50’ye yükseldiği Koronavirüs salgınında günlük hasta sayısı 2 bin 200’e yaklaştı.

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan 26 Ekim tarihli Türkiye Covid-19 Hasta Tablosu’na göre; 132 bin 913 testten 2 bin 198’inde Koronavirüs pozitif sonuç çıktı. Bir günde 75 hasta yaşamını yitirdi, bin 618 kişi sağlığına kavuştu. Toplamda test sayısı 13 milyon 350 bin 801, toplam vaka sayısı 363 bin 999 olan Türkiye’de salgında hayatını kaybedenlerin sayısı 9 bin 874’e ulaştı. Ağır hasta sayısı bin 780’e çıkarken toplamda 316 bin 8 hasta iyileşti.

Hastalarda görülen zatürre oranı 0.1 gerilemeyle yüzde 5.0’a düşerken, yatak doluluk oranı yüzde 50.8’e çıktı. Erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 67.1 ve ventilatör doluluk oranı ise yüzde 33.4 olarak açıklandı.

test

Salgının bölgesel tırmanışı sürüyor

Günlük verileri değerlendiren Bakan Koca, şu yorumda bulundu: “Bugün tespit edilen 2.198 yeni hasta var. Ağır ve aktif hasta sayısı artmaya devam ediyor. Salgının bölgesel tırmanışını durdurmak için birlikte mücadele etmek zorundayız. Tedbirden daha güçlü bir silahımız bugün için yok. Salgına karşı organize olalım.”

İlginizi Çekebilir
Yeni vaka sayısı 10 binin, can kaybı 200'ün altına indi

İstanbul’da 28 ilçede artış yüzde 50’nin üzerinde

Salgındaki son durumu değerlendirmek üzere İstanbul’da bulunan Sağlık Bakanı Koca, valilikte düzenlediği basın toplantısında, “İstanbul’da vaka sayıları Türkiye genelindeki toplam vaka sayılarının yüzde 40’ına ulaşmıştır. Bu tablo ülke ortalamasından en az 2 kat endişe vericidir. Risk mevsim şartları sebebiyle giderek artacaktır. Geçen hafta içinde son bir ayın ortalamasına göre 28 ilçede artış yüzde 50’nin üzerindedir. 11 ilçede artış oranı yüzde 50-60, 10 ilçede yüzde 60-70 arasında 7 ilçede ise artış oranı yüzde 70-80 aralığındadır. Semt pazarları ve alışveriş mekanları riskli. Toplantıda otobüs, metrobüs ve tramvay seferlerine ek seferler konulması, saat düzenlemesi yapılması gündeme getirilmiştir. Ofise gitmeden yapılması mümkün işlerin uzaktan erişimle evden yapılması kolaylığı sunulmalıdır. Uzun süre gösterdiğimiz başarıyı maalesef sürdüremedik. Nüfusun büyük kısmını oluşturan, riski sabah akşam göğüsleyen işçi, memur çalışan kesimin işe aynı saatte gidip aynı saatte dönmesinin mümkün mertebe önlenmesini amaçlıyoruz. Salgınla savaş tek başına kurumların gücüyle kazanılamaz. Desteğinize daha önce olmadığı kadar ihtiyacımız var. Dışarı çıkma mecburiyeti olmayanlar, lütfen evde zaman geçirsin.” dedi.

İlginizi Çekebilir
Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali coşkuyla kutlandı

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

Sosyal Medya

76,444BeğenenlerBeğen
2,883TakipçilerTakip Et
807TakipçilerTakip Et
227AbonelerAbone

Çok Okunanlar

sınır

Sırbistan/Bulgaristan sınır kapısını kullanacaklara uyarı

Sırbistan/Bulgaristan sınır kapısını kullanacaklara uyarı Yıllık izinlerini Türkiye'de geçirmek için yola çıkan gurbetçilerin başta Kapıkule Sınır Kapısı olmak üzere diğer gümrük kapılarından geçişleri sürüyor. Birçok...

İlginizi Çekebilir

Türk,Mal varlığı

Hangi ülkedeki gurbetçilerin mal varlığı paylaşılmaya başladı?

Ak Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu yurtdışındaki Türk vatandaşlarının yakından ilgilendiren ‘Otomatik Bilgi Paylaşımı’ hakkında yazılı açıklama yaptı. Gurbetçileri uyaran açıklamada şu hususlara dikkat...