kiralık daire

İstanbul’da 130 bin TL’ye kiralık daire

Türkiye’de özellikle son 2 yıldır konut ve otomotiv piyasası olağan üstü bir dönemden geçiyor. Daire ve araç fiyatları neredeyse haftalık olarak yükselirken, bir yandan da aşırı yüksek kiralar görenleri şaşırtıyor.

Advertisement

Bir ilan sitesinde İstanbul Kadıköy’deki 5+1 lüks bir dairenin 130 bin TL’den “kiralık olarak” ilana koyulması sosyal medyada gündem oldu.

İlanın detaylarına bakıldığında dairenin “metrobüse yakın” olması ve sitede “indirimli kuru temizleme” gibi hizmetler sunması da “anlamsız” karşılandı. Bu denli yüksek bir kirayı karşılayabilecek birinin metrobüs kullanma ve indirim bekleme ihtimali de anlamsız olarak değerlendirildi.

SOSYAL MEDYA KULLANICILARI İKİYE BÖLÜNDÜ

Sosyal medya kullanıcılarının bazıları 4-5 sene öncesine kadar bu fiyatlara İstanbul’un belli ilçelerinde ev bile alınabildiğini belirtirken, bir kısmı ise mevcut piyasa koşulları ve dairenin konumu göz önüne alındığında fiyatı “normal” karşıladı. Ancak birçok kişinin kafasında aynı soru oluştu: Kim tutuyor bu daireleri..?

KİRACILAR İLE EV SAHİPLERİYLE ARASINDA GERİLİM

Diğer yandan, Türkiye’de kiracı-ev sahibi sorunları devam ediyor. Yeni bir ev tutmak isteyen kiracılar evlerin fiyatlarının çok yüksek olmasından dert yanarken, mevcut evlerinde oturan eski kiracılar ise ev sahiplerinin yasal olarak en fazla yüzde 25’lik bir artış yapmasını bekliyor.

Bu orana yanaşmayan birçok ev sahibi, mevcut kiracısını çeşitli bahanelerle evden çıkarmayı ve daha yüksek fiyattan kiraya vermeyi istiyor. Hal böyle olunca da son dönemde kiracılar ile ev sahipleri arasında tartışma ve kavgalar yaşandı. Kiracı ile ev sahibi arasındaki gerilimin daha da yükselmesinden ve ev kiralarının daha fazla artmasından endişe ediliyor.

Peki siz değerli Turizmavrupa.net okuyucuları bu tartışmalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu kiralar sizce normal mi? Türkiye’de yatırım amaçlı ev alıp kiraya vermeyi düşünür müydünüz?

Güner Kızıl

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin