İstanbul’a iki metro hattı daha geliyor

79
metro
Foto:https://www.uab.gov.tr/

İstanbul’a iki metro hattı daha geliyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılımıyla Halkalı-İstanbul Havalimanı Metrosu’nun  2 yeni tünel açma makinesinin ( 2TBM)’nin son kesiminde kazıya başlama töreni gerçekleşti. Halkalı-İstanbul Havalimanı Metrosu 2TBM’nin kazıya başlaması töreninde konuşan Bakan Karaismailoğlu; en önemli projelerden olan Küçükçekmece-Halkalı-Kayaşehir-Başakşehir-Arnavutköy-Havalimanı Metro hattının; Olimpiyatköy-Halkalı kesimi tüneline bugün ilk kazmayı vurduklarını kaydetti.

Karaismailoğlu, “Başlayacağımız kazı çalışmalarında, toplam 12 bin 830 metre ilerleyerek, bu yılın sonunda Halkalı İstasyonu’muza ulaşmayı planlıyoruz. Marmaray Halkalı İstasyonu ile başlayan 31,5 kilometrelik bu hatta; Marmaray, K.Çekmece Halkalı, Olimpiyatköy, Kayaşehir, Fenertepe, Avnavutköy-2, Arnavutköy-1 ve Havalimanı istasyonları yer alıyor. Halkalı-Havalimanı Hattımız; Halkalı İstasyonundan Marmaray Banliyo hattına, Havaalanından da Havalimanı-Kağıthane Gayrettepe hattına bağlanacaktır. İstanbul Havalimanı ile kentin merkezi lokasyonları arasındaki ulaşımın süresini, 30 dakikanın altına indirmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir
Ağır hasta sayısı 2 bin 464’e ulaştı

İki raylı sistem hattı daha geliyor

Karaismailoğlu, “Küçükçekmece-Halkalı-Başakşehir-Arnavutköy-Havalimanı Metrosu’nun Kayaşehir Olimpiyatköy İstasyonu’ndaki 2 adet tünel açma makinası kazı çalışmasını aynı anda başlatıyoruz. İstanbul’a Altunizade-Çamlıca ve Kazlıçeşme Sirkeci hatları olmak üzere iki raylı sistem hattı daha kazandırıyoruz” dedi.

İstanbul Havalimanı-Gayrettepe metro hattını 2021 sonunda, İstanbul Havalimanı-Halkalı hattını ise 2022 sonunda tamamlanması hedefleniyor.

(GŞ)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin