İstanbul Havalimanı’nda bu kurallar geçerli olacak

1305
İstanbul Havalimanı
Foto:İGA İstanbul Airport

Tatil

İstanbul Havalimanı’nda bu kurallar geçerli olacak

Koronavirüs nedeniyle hayatın birçok alanında artık yeni kurallar olacağı kesin. Salgın bitene kadar normal hayatın mümkün olması beklenmiyor. Koronavirüs’ten sonra havalimanlarında da yeni kurallar geçerli olacak. Havalimanları salgına karşı önlem hazırlıklarını sürdürüyor. İstanbul Havalimanı CEO’su Kadri Samsunlu, CNN Türk’te katıldığı programda 28 Mayıs’ta başlaması planlanan iç hat uçuşları ve havalimanlarında alınacak tedbirlerle ilgili açıklamalarda bulundu. Samsunlu, şu kuralları sıraladı

Yolcular adres bildirmek zorunda

–  İstanbul Havalimanı’nın Ramazan Bayramı’ndan sonra 28’inde iç hat uçuşlarına açılması hedefleniyor.

– Koronavirüsle mücadelede havalandırma çok önemli. İlk günden itibaren havalimanımıza yüzde yüz taze hava verilmesini sağladık.

– Koronavirüsün nefes alırken bulaştığına dair kanıtlanmış bir durum yok, bu hastalığın daha çok damlacıklarla bulaştığını biliyoruz. Bunu engellemek için maske takın deniyor. Terminale giren herkes maske takmak zorunda. Terminalde maskenin sürekli takılı olması gerekiyor, aksi takdirde müdahale edilecek.

İlginizi Çekebilir
Koronavirüs kağıt paraların üzerinde kaç gün kalıyor?

– Müşterilerle çok fazla temas halinde olan personellerimiz maskeyle birlikte siperlik de takacaklar. Bazıları eldiven takacaklar. Her noktada termal sistem kullanılacak.

– Her yolcunun kendi sağlık durumunu bilmesi gerekiyor. Eğer ki korona virüsü semptomları buluyorsa yolcular, havalimanına gelmemeli.

– Havalimanına normal zamanlamalarla gelinecek. Sosyal mesafe uyarıları tüm alanda var. Yolcuların Kovid-19 kurallarına uygun şekilde terminalde bulunmaları sağlanacak. Alanda dolaşan bir hijyen takımımız olacak.

– Yemek alanlarında da sosyal mesafenin korunmasını sağlayacağız. Masalar arasında gerekli mesafeler sağlanacak. Aileler noktasında tek masa kullanımına izin verilecek.

– Tek gelen yolcuların masalarda yüz yüze gelmemelerini sağlayacak tedbirleri sağlayacağız. Yolcuların güvende hissetmesi çok önemli. Yolcu havalimanına baktığında gerekli tedbirlerin alındığını görecek.

– Yolcular seyahat sonrası ikamet edecekleri yerlerin adreslerini havalimanlarında bildirecekler.

– Havalimanı girişlerine özel dezenfektanlı paspas koyulacak. Bu paspasla virüsün ayakkabı ile taşınımı engellenecek.

– Tüm terminalde dezenfektan cihazları olacak.

(A)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin