İstanbul havalimanı
Advertisement

İstanbul Havalimanına ulaşım THY’den daha pahalı

İstanbul havalimanına özel araçla gitmenin dışında toplu taşıma aracı olarak İETT ve Havaist var. Havalimanına yapılan metro henüz tamamlanmadığı için ulaşım kısıtlı. İstanbul Havalimanı’na yolcu taşıyan otobüs firması Havaist, Eylül ayının başında taşıma ücretlerine yüzde 30’un üzerinde zam yaptı. Şirketin son bir yıllık zam oranı böylece yüzde 130’u geçti. Bu haliyle Havaist, THY’den daha pahalı hale geldi.

Fiyatlar ne kadar oldu?

Yeni Mesaj gazetesinden Recep Bahar’ın haberine göre  Havaist’e yapılan son  yüzde 30’luk fiyat artışından sonra son bir yıllık zam oranı  yüzde 130’u geçti. Örnek vermek gerekirse Yenibosna’dan İstanbul Havalimanı’na yolcu taşıma ücreti son zamla birlikte 46 liradan 60 liraya yükseldi. Söz konusu hattın mesafesi 36 kilometre… Kilometre başına ücret 1.66 TL. Aynı gün bir yolcu İstanbul’dan Trabzon’a 889 TL ödeyerek uçtu. İstanbul-Trabzon uçuş mesafesi 930 kilometre. Kilometre başına ücret 96 Kuruş! Dolayısıyla Havaist, uçaktan daha pahalı… Havaist, bu mantıkla yaklaşık 18 saat süren Trabzon’a yolcu taşısa ücret 1958 TL olacaktı zira İstanbul-Trabzon arasındaki karayolu 1180 kilometre.

Taksim’den havalimanına gitmenin ücreti 67 TL

Bu arada Havaist’in bazı semtlere tek yön zamlı tarifesi şöyle: 4. Levent – 57 TL, Başakşehir – 52 TL, Kadıköy – 74 TL, Taksim – 67 TL, Sabiha Gökçen Havalimanı – 85 TL. İstanbul Havalimanı ile Sabiha Gökçen arası 84 kilometre. Bu hatta bile kilometre başına ücret 1 lirayı geçiyor! İstanbullu Havaist’e mahkûm zira alternatifi taksi. İstanbul’da taksiyle yeni havalimanına 30 kilometrelik yolculuğun bedeli pahalı özel sektör otobanları nedeniyle 250 lirayı geçiyor.

(GŞ)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin