Reklam

Ana Sayfa Aktuel Haberler İşsizlere verilecek ek ödeme 80 Euro'dan 55 Euro'ya indirildi

İşsizlere verilecek ek ödeme 80 Euro’dan 55 Euro’ya indirildi

İşsizlere verilecek ek ödeme 80 Euro’dan 55 Euro’ya indirildi

Avusturya’daki Sosyal Yardım Komitesi, Acil Durum yardımını işsizlik ödeneği seviyesine yükseltilmesine onay verdi. Der Virgül’ün verdiği bilgilere göre; Federal hükümet tarafından ilan edilen Acil Yardım artışının uzatılması Salı günü Sosyal Yardım Komitesi tarafından kararlaştırıldı. Karardan etkilenen kişiler, Haziran ayı sonuna kadar aylık 55 Euro daha almaya devam edecek.

Çalışma Bakanı Martin Kocher, “Zorlayıcı pandemi durumu göz önüne alındığında, akut kriz sırasında işsizlere daha fazla destek sunmak için uzatma gerekli ve doğruydu” dedi. Avusturya Sendikalar Birliği ÖGB tarafından gündeme getirilen artış, yılbaşından mart ayına kadar zaten uzatılmıştı. ÖGB, krizin devam ettiğini ileri sürerek, işsizlik maaşı statüsünden, acil yardım statüsüne düşen işsizlerin mart ayından sonra da yükseltilmiş işsizlik maaşı almaları için hükümete baskı yapmıştı. Hükümet, 2021 yılı başından, 2021 mart ayına kadar uzattığı ek ödemeli işsizlik maaşını, haziran sonuna kadar uzattığını duyurmuş, ancak 220 bin kişinin etkileneceği ek ödemeyi 80 Euro olarak belirlemişti. Bu konuyu ele alan Sosyal Yardım Komitesi, ilgili kişilere haziran sonuna kadar ayda 55 Euro ödenmesine karar verildiğini duyurdu.

İlginizi Çekebilir
Yüksek elektrik faturasına hazırlıklı olun

55 Euro işsizlik ödenmesinin nedeni ne?

Avusturya’da 220 bin kişi acil yardım alıyor. Bunlara, yaklaşık 100 bin uzun süreli işsiz (bir yıldan uzun süredir işsiz olan ve kriz sırasında sayıları iki katına çıkan) kişiler dahil. Sosyal Yardım Komitesi’nin karar verdiği 55 Euro aslında ortalama bir rakam. Çünkü her işsiz maaş almadığından, acil yardım ödeneği de aynı değil. En son çalışılan işten alınan maaşın yüzde 55’i işsizlik maaşı olarak ödeniyor. Temelde işsizlik parası yalnızca 20 hafta, belirli koşullar altında en fazla bir yıl boyunca alınıyor. Bu süre zarfı içerisinde henüz iş bulmamış herkes acil yardım alma hakkına sahip. Bu, işsizlik ödeneğinin yüzde 95’ine eşit.

İlginizi Çekebilir
Uçakla seyahat etmek isteyenlere müjde

Yani, 1200 Euro işsizlik maaşı alıyorsanız, acil yardım statüsünde bu maaşın yüzde 5’i kesiliyor. Buna göre 1200 Euro yerine yüzde 5 daha az olan 1140 Euro alacaksınız (60 Euro eksik). Sosyal Yardım Komitesi’nin kararına göre Haziran ayına kadar bu yüzde 5’lik düşüş yapılmayacak.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

- REKLAM -

Çok Okunanlar

İstanbul

İstanbul havalimanları en sakin arife günlerinden birini geçiriyor

İstanbul havalimanları en sakin arife günlerinden birini geçiriyor Yeni tip koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında uygulanan "tam kapanma"nın Ramazan Bayramı'nı kapsaması nedeniyle İstanbul havalimanları en sakin...

İlginizi Çekebilir

YTB

YTB, yurt dışında yaşayan çocuklar için yarışma düzenliyor

YTB, yurt dışında yaşayan çocuklar için yarışma düzenliyor Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının (YTB) yurt dışında yaşayan çocuklara yönelik düzenlediği, ramazan ile 23 Nisan...