Hırvatistan
Advertisement

Hırvatistan’ın Euro’ya geçmesi Sılayolu’nu nasıl etkileyecek?

Avrupa’dan Türkiye’ye karayolundan seyahat eden vatandaşlarımızın transit olarak geçtiği Hırvatistan önümüzdeki yıl para birimi Euro’ya geçecek. Bunun için tüm hazırlıklar sürüyor. Aslında yıllardır Avrupa Birliği üyesi olan ülke buna rağmen kendi para birimi olan Kuna’yı kullanıyordu. Ancak bu durum 1 Ocak 2023’den itibaren değişecek. Artık ülkedeki herkes Euro ile ödemelerini yapacak. Hatta bu yazdan itibaren satış noktalarında fiyatlar Kuna’nın yanı sıra Avrupa Birliği’nin ortak para birimi ile de gösterilecek.

Turistler için kolaylık

Yapılacak olan değişimin özellikle yurtdışından gelen turistler açısından da kolaylık olması bekleniyor. Hırvatistan’a tatile gidenler şimdiye kadar Euro bozdurduklarında bunun karşılığında Kuna alıyorlardı. Ancak bazı döviz bürolarında kur farkından dolayı kayıplar oluşuyor veya komisyon ücretleri alınıyordu. Turistlerin şimdi alışverişlerde daha rahat etmesi bekleniyor. Ayrıca kur farkı hesaplamalarına da gerek kalmayacak.

Para üstü sıkıntı oluyordu

Ülkeden transit geçen vatandaşlarımız için aslında çok büyük bir değişim olmayacak. Bunlar zaten benzin istasyonlarında veya otoyol gişelerinde kartla veya Euro ile ödeme yapabiliyorlardı. Ancak Euro ile yapılan ödemelerde şimdiye kadar genelde para üstü Kuna ile yapılıyordu. Önümüzdeki yıldan itibaren bu sıkıntı da ortadan kalkacak ve para üstleri Euro ile yapılabilecek.

(A)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin