HGS ve OGS gişeleri yabancı plakalı araçları okumuyor

5261
HGS
Mustafa Koyuncu

HGS ve OGS gişeleri yabancı plakalı araçları okumuyor

Türkiye’de köprü ve otoyol geçişlerinde HGS ve OGS kullanılıyor. Sürücüler bu iki sistem sayesinde köprü ve otoyol gişelerinden rahatlıkla geçebiliyor. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız da ücretli olan köprü ve otoyollardan geçerken HGS veya OGS’yi kullanıyorlar. Fakat yabancı plakalı araçların HGS ve OGS gişelerinden geçerken okunmadığı bildirildi. Muhabir arkadaşımız Mustafa Koyuncu bu konuyla ilgili izlenimlerini yazdı:

“Silivri ilçesinden başlayan Kuzey Marmara Otoyolu’ndaki HGS ve OGS’ler yabancı plakaları birçok yerde okumuyor, bariyerler açılmıyor.  Karayolu ile izine gidecek Avrupalı Türkler mutlaka HGS’lerini HGS dolum noktası olan resmi PTT kurumlarından almalılar. Kapıkule’den giriş yaptıktan sonra bazı benzinliklerde ve illegal yerlerde HGS satılmakta, buralardan HGS almayınız, Kapıkuleden 2 veya 3 km ileride aynı yol üzerinde hizmet veren resmi PTT kurumundan alabilirsiniz.

Kuzey Marmara otoyolu ile ilgili özel sektör yetkilileri HGS ve OGS geçişlerindeki bazı noktalarda yabancı plakaların tam olarak okuyamadığını, bariyerlerin açılmadığını sözlü ima ettiler. Açılmayan bariyerlerde tekrar butona basıp kart çekilmesi gerektiğini ifade ettiler. İlerdeki geçişte bu kartı vererek ödeme yapıyorsunuz. Yetkililere “Ben PTT kurumundan HGS için 300 TL ödeyerek dolum yaptım, yeterli bakiyem var, bariyerler neden açılmıyor diye sorduğumda, burası özel kurum, bazen bariyerler açılmayabiliyor, tekrar para ödemek zorundasınız” diyorlar.

İlginizi Çekebilir
Önümüzdeki aylarda Beyaz Rusya'ya uçuşlar artacak

Yaz sezonunda kaos yaşanmaması için bu sorun düzeltilmeli

T.C. Ulaştırma Bakanlığı’nın bu duruma mümkünse acilen müdahale etmesini, bu durumun çözüme kavuşmasını istiyoruz. Yaz sezonunda karayolu ile bir milyondan fazla Avrupalı Türkler anavatanına izine gelecek. Yaz sezonunda bu kaosun yaşanmaması için Kuzey Marmara Otoyolundan sorumlu özel sektöre müdahale edilebiliyorsa sorunların giderilmesini Ulaştırma Bakanlığından bekliyoruz.

Kuzey Marmara Otoyolu’nun trafiğe açık güzergahı İstanbul’un Avrupa yakasında Silivri ilçesi Kınalı kavşağından başlayarak, İstanbul Havalimanı bağlantı yolları da dahil olmak üzere, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne bağlanan Eyüp ilçesi Odayeri semtinde sona ermekte. Kuzey Marmara Otoyolu’nun Avrupa yakasındaki diğer bir kolu olan Habibler-Hasdal kavşağı bağlantı yolu da şehir trafiğine alternatif sağlamaktadır.

Kuzey Marmara Otoyolu’nun, İstanbul’un Asya yakasında trafiğe açık güzergahı Pendik ilçesine bağlı Kurnaköy gişelerinden başlayıp İzmit’e kadar kesintisiz devam etmektedir. Bu güzergah boyunca Sabiha Gökçen Havalimanı’na, İstanbul Park’a, Gebze OSGB’ye, Dilovası TEM bağlantı yoluna, D-100 bağlantı yoluna, Osmangazi Köprüsüne ve İzmit’e kolaylıkla ulaşılabilir.”

Kuzey Marmara Otoyolu

Mustafa Koyuncu – İstanbul

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

1 YORUM

  1. Yabancı plakalara hgs ogs olmamalı, tekrar avrupaya dönüşte aldığınız hgs ne olacak? Çöp! Ne gereği var, belki aynı aracla birdahaki sene gelmiycez, sürekli izinde hgs alıp izin sonrası iptal et iade vs millet bununlamı uğrasıcak, kimsenin aklı çalışmıyormu, bunun yerine vignet gibi uygulama yap!
    Otobanı kullanmak isteyen vatandaslar için günlük haftalık 15 günlük aylık gibi otoyol kart olmalı,

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin