Hayvanlar için dünyanın ilk koronavirüs aşısı tescillendi

39
koronavirüs

Hayvanlar için dünyanın ilk Koronavirüs aşısı tescillendi

Rusya, Koronavirüse karşı hayvanlarda uygulanabilen ilk aşının tescil edildiğini duyurdu. Açıklama yapan Rosselhoznadzor Başkan Yardımcısı Konstantin Savenkov, Koronavirüse karşı dünyanın ilk hayvan aşısının tescil edildiğini bildirdi.

Dünyada hayvanlar için üretilen ilk ve tek Covid-19 aşısı

Carnivac-Kov adlı Koronavirüs aşısı, dünyada hayvanlar için üretilen ilk ve tek ilaç ünvanını aldı. Klinik denemelerine Ekim 2020’de başlanan ve köpekler, kediler, kutup tilkileri, vizonlar, tilkiler ve diğer hayvanlar üzerinde denenen aşının zararsız olduğu ve aşılanmış hayvanların tümünün hastalığa karşı antikor geliştirdiği duyuruldu.

İlginizi Çekebilir
Türkiye koronavirüs aşısı için ne zaman anlaşma yapacak?

Rosselhoznadzor Başkan Yardımcısı Konstantin Savenkov, aşılanan hayvanların bağışıklık sürelerinin en az altı ay olduğunu tespit ettiklerini de ifade etti. Carnivac-Kov’un seri üretimine Nisan ayında başlanacak.

Evcil hayvanları aşılamak salgının yayılma riskini azaltabilir

Daha önce Amerika Birleşik Devletleri ve  İngiltere’de yapılan araştırmalar, evcil hayvanların da Koronavirüs aşısına ihtiyacı olabileceğini ortaya koymuş, hatta bilim insanları, evcil hayvanları aşılamanın salgının daha fazla yayılma riskini azaltmak için bir tedbir olduğunu savunmuştu.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin