tatil

Gurbetçiye sahte tatil şoku: 42 bin TL’sini kaptırdı

İnternetten tanımadıkları sitelerden çok uygun fiyata tatil paketi satın alan gurbetçiler ne yazık ki dolandırıcılar tarafından mağdur ediliyor. Geçtiğimiz yıllarda çok sık rastlanan bu vurgun hala devam ediyor. Bu defaki mağdur Belçika’da yaşayan bir vatandaşımız. Belçika’da yaşayan gurbetçi, tatil sitesi üzerinden Türkiye’de beğendiği bir otele rezervasyon yaptırdı. 42 bin 900 TL ödeme yapan kişi, Türkiye’ye geldiğinde rezervasyon yaptırdığı otele gidince hayatının şokunu yaşadı.

Advertisement

Sizin adınıza rezervasyon yok

Edinilen bilgiye göre, Belçika’da ikamet eden F.E, internet üzerinden bulduğu tatil sitesinin rezervasyon formunu doldurmasının ardından kendisini telefonla arayan kişi banka hesap numarası verdi. F.E, daha sonra belirtilen hesap numarasına 42 bin 900 TL para transfer ederken Türkiye’de rezervasyon yaptırdığı otele gitti. F.E, otel görevlisinin kendi adına kayıtlı resmi bir rezervasyonun olmadığını sitenin sahte olduğunu söylemesinin ardından neye uğradığını şaşırdı. Mağdur daha sonra Trabzon’daki Araklı ilçe Polis Amirliğine giderek kendisini dolandıran şüpheli şahıs ya da şahıslardan şikayetçi oldu.

Dikkatli olun uyarısı

Polis ekipleri, olayla ilgili şüpheli kişi ya da kişilere yönelik çalışma başlatırken, yetkililer özellikle yaz mevsiminde bu yöndeki vakaların arttığına dikkat çekerek vatandaşların dikkatli olmaları istedi. Uzmanlar, piyasanın çok altında fiyata sunulan tatil reklamlarından uzak durulması tavsiyesinde bulunuyorlar. Sadece güvenilir, tanınmış yerlerden tatil satın almak gerekir. Adınıza rezervasyon olup olmadığını daima kontrol edin. Bunun için oteli arayın ve bilgileri teyit ettirin. Ayrıca size tatili satan kurumdan resmi belgeleri isteyin. Sadece rezervasyon yeterli olmuyor. Tatilin sizin adınıza kayıt ettirildiğini onaylatın.

Çok sayıda mağdur var

Belçika’daki kişinin başına gelen olay ne yazık ki geçtiğimiz yıllarda bir çok vatandaşımızın başına geldi. Almanya, Hollanda, Avusturya veya Fransa gibi ülkelerde yaşayan binlerce gurbetçi bu şekilde dolandırıldı. Hatta bu yıl bile insanlara sahte tatil satan seyahat acenteleri oldu. Ne yazık ki paraları toplayanlar herhangi bir işlem yapmadan ortadan kayboluyorlar. Paraları ödeyenler ise hem tatilinden oluyor, hem de parasını geri alamıyor.

(İHA)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin