Gurbetçi

Gurbetçilerin dikkatine: Bu belgeyi vermeyenin maaşı kesilecek

Kendi vatanlarında emekli olabilmek için yurtdışı borçlanması ile Türkiye’den emekli olan gurbetçi kişilerin altı aydan çok yabancı bir ülkede ikamet etmesi halinde, bir işte çalışmadığını ve herhangi sosyal yardım almadığını belgelenmesi talep ediliyor.

Advertisement

Bu sürenin aşılması durumunda SGK’nin talep ettiği belgelerin tarafına 3 ay içinde teslim edilmesi gerekir. Altı aydan çok yabancı ülkede kalan ve üç ay içinde istenilen belgeleri Sosyal Güvenlik Kurumuna teslim etmeyen kişilerin aylıklarının kesilme tehlikesi mevcut.

6 aylık yoklama belgesi nedir?

3201 sayılı Kanuna göre borçlandıkları yurtdışı süreleri dikkate alınarak yaşlılık ile malüllük ve emeklilik aylığı bağlanan, 6 aydan çok yurtdışında bulunan ya da bulunmuş olanların, kalmaya devam ettikleri yurtdışı ülkelerinde çalışıp çalışmadıklarını ve ikamete dayalı herhangi sosyal yardım ödeneği yahut sosyal sigorta alıp almadıklarının tespiti amacı ile kullanılır.

Belgelerin, söz konusu 6 aylık sürenin dolması halinde 3 aylık süre içinde teslim edilmesi zorunludur. Belgelerin teslim edilmesinin ihmal edilmesi durumunda ise herhangi bildirim yapmadan Emniyet Genel Müdürlüğünden alınacak kayıtlar ile tespit edilen aylıklar, belgelerin teslim edilmesine kadar kesilecektir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yayınlanan duyuruya ulaşmak için sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

(BK)

Kaynak: SGK

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin